Gmina Wietrzychowice
https://arch.wietrzychowice.pl/18812-2/
Export date: Fri Apr 19 20:44:16 2024 / +0000 GMT Witam Was Moi Drodzy Seniorzy

 Tematem dzisiejszych naszych zajęć będzie „Choroba Parkinsona.”

   Choroba Parkinsona jest zwyrodnieniowym procesem o nieustalonym jak dotąd podłożu, który dotyczy jąder podkorowych mózgu, w których stwierdza się obniżony poziom dopaminy będącej jednym z przekaźników w układzie pozapiramidowym. Należy pamiętać jednak, że pomimo iż czynniki wywołujące chorobę Parkinsona nie zostały do końca zidentyfikowane, to jednak cześć przypadków choroby Parkinsona ma podłoże genetyczne.

   Pierwszym objawem choroby Parkinsona jest zazwyczaj  drżenie, które na początku może dotyczyć jednej kończyny.

   W bardziej zaawansowanej chorobie obecne są też inne objawy. Pojawia ogólne spowolnienie ruchowe, przejawiające się miedzy innymi zaburzeniami mimiki czy też spowolnienie mowy, która staje się monotonna, poza tym obecna jest też zgięciowa postawa ciała, znamienne drżenie spoczynkowe, zwłaszcza palców, przypominające ruch kręcenia pigułki, drżenie obejmuje niekiedy także kończyny dolne i głowę. Dodatkowo pacjenci zaczynają chodzić drobnymi krokami, pojawia się wzmożone napięcie mięśniowe o typie sztywności z objawem koła zębatego.

  Dla choroby Parkinsona typowa jest też mikrografia (jest to rodzaj zaburzenia neurologicznego, w przebiegu którego chory stopniowo zmniejsza litery w trakcie pisania) oraz objawy autonomiczne pod postacią ślinotoku, napadowych potów czy też "naoliwienia" twarzy (obecne jest bowiem wzmożone wydzielanie gruczołów łojowych).

  Niestety brak jest leku przeciwko chorobie Parkinsona, niemniej stosowane środki farmakologiczne i leczenie chirurgiczne mogą złagodzić przebieg choroby i opóźnić jej przebieg.

   Rokowanie w chorobie Parkinsona nie jest niestety korzystne. Jak na razie bowiem nie opracowano metody leczenia, która spowodowałaby stuprocentowe cofnięcie się objawów tej choroby. Choroba Parkinsona nie powoduje bezpośrednio śmierci pacjenta, jednak jej nasilające się z biegiem czasu objawy znacznie upośledzają codziennie funkcjonowanie chorego i zaczynają doprowadzać do trwałego inwalidztwa pacjenta. W przebiegu choroby Parkinsona do śmierci pacjenta zwykle doprowadzają jej powikłania, najczęstszym z nich jest zapalenie płuc, które dla osoby w podeszłym wieku, która niestety nie jest w pełni sprawna fizycznie, często kończy się zgonem.

  Najlepsze efekty uzyskuje się u pacjentów, u których stale stosuje się preparaty lewodopy, co może spowodować długotrwałą kliniczną remisje. Należy jednak pamiętać, że lewodopa nie hamuje niestety procesu zwyrodnieniowego, a działa jedynie objawowo.

 Źródło:

 

Zestaw ćwiczeń :

obraz przedstawia zestaw ćwiczeń przy chorobie Parkinsona

Źródło: www.emedica.pl

Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

 Beata Urban

 

Post date: 2021-04-09 06:10:47
Post date GMT: 2021-04-09 06:10:47