Gmina Wietrzychowice
https://arch.wietrzychowice.pl/artykul-endoproteza-stawu-biodrowego-u-osoby-starszej/
Export date: Fri Nov 22 8:54:23 2024 / +0000 GMT

ARTYKUŁ: ENDOPROTEZA STAWU BIODROWEGO U OSOBY STARSZEJ




Opieka nad starszą osobą wiążę się z wieloma wyzwaniami, o których należy pamiętać. Ważna jest tutaj nie tylko znajomość zasad opieki, ale także wiedza na temat schorzeń i problemów, z którymi mogą zmacać się osoby starsze. Jednym z takich problemów jest konieczność wstawiania endoprotez, które umożliwiają swobodne poruszanie się oraz czerpanie przyjemności z życia. Co warto wiedzieć o endoprotezach stawu biodrowego wśród osób starszych?

Co to jest endoproteza?

Wraz z biegiem czasu nasze ciało zwyczajnie się zużywa. To smutna prawda, jednak każda osoba wraz z wiekiem z pewnością będzie zmagała się z dolegliwościami bólowymi poszczególnych okolic swojego ciała. W celu odzyskania radości z życia konieczne jest wstawienie endoprotezy.  Endoproteza to nic innego, jak wykonany z biomateriałów element, który umieszcza się w organizmie człowieka w celu jego wzmocnienia. Zostaje on wszczepiony w sposób operacyjny. Wspomaga przede wszystkim aparat ruchu oraz nierzadko zastępuje osłabione miejsca w kościach.  Niestety jednym z fundamentów naszego ciała, który podlega szczególnym obciążeniom, w trakcie życia jest staw biodrowy i to tego typu endoprotezy wszczepiane są najczęściej. Endoproteza jest najczęściej konsekwencja dysplazji stawu biodrowego, które polega na niepełnym rozwinięciu stawu, zwichnięcia biodra, oraz  przypadku biomechanicznych obciążeń stawu.

Przyczyny uszkodzeń stawu biodrowego

Zwyrodnienia stawu biodrowego to popularne zjawisko, które w żargonie medycznym nazywane jest koksartozą. Można powiedzieć w skrócie, że jest to degradacja poszczególnych struktur chrząstki stawowej. Przyczyny w tym przypadku mogą być różnorodne. Proces ten polega na powolnym niszczeniu chrząstki stawowej oraz innych struktur pokrywających obręb stawów w okolicach biodra. Chrząstka ta ulega rozmiękczeniu, wycieraniu, pocieraniu oraz pęknięciu. Efektem jest całkowita utrata zdolności amortyzacji oraz wibracji, które są naturalnymi procesami ruchu.

Przyczyny uszkodzeń stawu biodrowego

Najczęściej przyczyną zniszczenia stawu biodrowego jest po prostu wiek. Wraz z biegiem czasu nasz organizm zużywa się, a proces ten nieubłaganie przyspieszają inne czynniki ryzyka, takie jak na przykład otyłość, która jest popularnym zjawiskiem zwłaszcza wśród osób starszych. Im więcej kilogramów, tym większe obciążenie dla stawów. Można porównać to do podnoszenia ciężarów. Do powstania wszelkich zwyrodnień oraz dolegliwości aparatu ruchu przyczyniają się także takie czynniki jak siedzący tryb życia, genetyka oraz płeć.

Endoproteza stawu biodrowego u osoby starszej- Proces leczenia

W zależności od tego, jaki jest stopień zaawansowania choroby, najczęściej to nie endoproteza jest ostatecznym rozwiązaniem problemu. Często jest to ostateczność. Najczęściej na początku lekarz dokonuje prześwietlenia oraz zleca wykonywanie zabiegów, których celem jest uratowanie zdrowych tkanek.

Aplikacja kwasu hialuronowego

Pierwszym rozwiązaniem zalecanym przez lekarzy jest zaaplikowanie kwasu hialuronowego do wnętrza stawu. Dzięki temu staw otrzyma naturalny poślizg, który umożliwi poruszanie się bez odczuwania bólu. To popularne zwłaszcza w krajach zachodnich.

Fizjoterapia

Wszelkie formy fizjoterapii zalecane są na wszelkich etapach życia. Rehabilitacja ma zwierzać do rozluźnienia okolic stawu oraz mięśni, które otaczają biodro. Wymienić można tutaj różnorodne techniki masażu oraz automasażu. Bardzo często o jego wykonanie proszone są osoby trzecie, dlatego warto uczestniczyć podczas pokazowych zajęć z osobą starszą.

Artroskopia

Polega na dokładnym oczyszczeniu powierzchni stawów. Dzięki temu we wnętrzu jest więcej miejsca. To mało inwazyjny zabieg wykonywany z pomocą mikrokamerki oraz narzędzi chirurgicznych.

Objawy zwyrodnienia stawu biodrowego u osoby starszej

Chociaż zwyrodnienie stawu biodrowego jest popularną dolegliwością, nie jest tak łatwo rozpoznać to schorzenie. Bardzo często diagnostyka jest długa i skomplikowana, co przekłada się na wydłużenie procesu leczenia. Bardzo często początki choroby przebiegają w sposób bezobjawowo. Dzieje się tak ze względu na brak unerwienia lub ukrwienia chrząstek stawowych. Najczęściej pacjenci zgłaszają swoje problemy u lekarza dopiero wtedy, kiedy mają trudności z poruszaniem się. Odczuwają wtedy silny ból, który najczęściej zwiastuje fakt, iż problem jest już w nasilonym stadium i najczęściej jedynym rozwiązaniem okazuje się wszczepienie endoprotezy.

Jak pomóc osobie starszej w tym przypadku?

Osoby opiekujące się osobami starszymi powinny być wyczulone na wszelkie dolegliwości, gdyż zbyt długie oczekiwanie z diagnostyką może doprowadzić do znacznego nasilenia się problemu. Uwagę należy zwracać przede wszystkim na widoczną sztywność w  okolicach stawu. Najczęściej osoba starsza będzie odczuwała problem tuż po wstaniu oraz w przypadku długotrwałego siedzenia. Ból może być odczuwany także w pachwinach oraz dolnej części kręgosłupa. Bardzo często zwiastunem zapalenia stawu może być ból w plecach, który mylnie kojarzony jest z bólem nerek lub korzonkami.

LINK DO ĆWICZEŃ:

 

Post date: 2020-11-13 12:16:27
Post date GMT: 2020-11-13 12:16:27