Gmina Wietrzychowice
https://arch.wietrzychowice.pl/sprawozdanie-za-miesiac-lipiec/
Export date: Wed Jun 19 7:19:28 2024 / +0000 GMT

SPRAWOZDANIE ZA MIESIĄC LIPIEC
W ramach działalności Klubu Seniora w Miechowicach Wielkich w miesiącu lipcu zorganizowano różnorodne formy działania oraz okolicznościowe spotkania o zasięgu kameralnym, które obejmowały okres od 1 do 31 lipca. W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju i zagrożeniem zarażenia koronawirusem, wszystkie zajęcia odbywały się z zachowaniem środków ostrożności oraz przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa określanych  przez Ministerstwo Zdrowia.


         Wśród Seniorów dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia, które rozwijały sprawność manualną i możliwości twórcze. Zadania te zrealizowano poprzez wykonywanie różnorodnych prac technicznych, które wymagały od Członków Klubu niezwykłej dokładności, precyzji i pomysłowości. I tak na zajęciach powstały piękne okolicznościowe kartki metodą quillingu. Za pomocą tej techniki Seniorzy stworzyli ozdoby z wąskich pasków papieru zwijanych w spiralę, które niezwykle upiększyły powstałe prace. Wykonane kartki będą w przyszłości wykorzystane przez uczestników Klubu jako upominki przy różnych okazjach. Na zajęciach Seniorzy wykonali także miseczki z masy solnej. Pięknie pomalowane farbami ubogaciły wystawę prac i stały się oryginalną ozdobą Klubu. Kolejną pracą wykonaną w ramach zajęć plastycznych były rowerki z kartonu i sznurka ozdabiane kwiatami z bibuły. Te oryginalne i piękne kompozycje zostały umieszczone na stołach w sali Klubu i stanowiły piękną dekorację sali w której odbywają się zajęcia Seniorów.


Również  obraz namalowany przwz pana Stanisława Majchra ozdabia pieknie Klub.


         Zgodnie z zasadą, że regularne ćwiczenia opóźniają procesy starzenia, Członkowie Klubu uczestniczyli w zajęciach ruchowych prowadzonych przez rehabilitantkę panią Beatę Urban oraz opiekunkę Klubu. Podczas aktywności ruchowej Seniorzy wykonywali ćwiczenia oddechowe, rozciągające, wzmacniające i odprężające z wykorzystaniem akcesoriów rehabilitacyjnych takich jak kijki, ciężarki, piłki oraz ćwiczyli na rowerkach eklektycznych.  Swoją formę i kondycję fizyczną Członkowie Klubu mieli okazję potrenować podczas spaceru ze specjalnymi kijkami czyli techniką Nordic Walking oraz na siłowni zewnętrznej Otwartych Stref Aktywności w Miechowicach Wielkich.


W ramach zajęć Seniorzy ćwiczyli także swoją kondycję umysłową. Służyły temu gry i zabawy umysłowe takie jak rebusy, krzyżówki, karty, warcaby i szachy. Ciekawą formą aktywności umysłowej była wciągająca gra liczbowa Sudoku. Podczas rozwiązywania tej łamigłówki, która wymagała sporo logiki i cierpliwości, Członkowie Klubu ćwiczyli pamięć, spostrzegawczość i  koncentrację uwagi.


Wielu pozytywnych emocji dostarczały także Seniorom zajęcia muzyczne. Z radością śpiewano wpadające w ucho piosenki biesiadne i religijne, które pozwalały zapomnieć o trudach dnia codziennego. Członkowie Klubu poszerzyli także swój repertuar ucząc się czterech nowych piosenek, gdzie do znanych melodii zostały ułożone teksty nawiązujące do życia i aktywności Seniorów. W ramach zajęć uporządkowano także śpiewniki, wykorzystywane podczas zajęć w Klubie.


Seniorzy mieli także okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez panią psycholog Beatę Winnicką. Podczas spotkania Seniorzy dzielili się swoimi spostrzeżeniami, zainteresowaniami, a także zaprezentowali kronikę i zaśpiewali swój hymn. Te zajęcia zapoznawcze służyły nawiązywaniu bliższych kontaktów  i budowaniu pozytywnych relacji w grupie.


Klub Seniora w miesiącu lipcu zaszczycił swoją obecnością Wójt Gminy Wietrzychowice, pan Tomasz Banek. Podczas wspólnej rozmowy poruszono kwestie rozwoju gminy min. temat ścieżki rowerowej i kanalizacji. Spotkanie przebiegało w miłej i radosnej atmosferze i było także okazją do zaśpiewania przez Seniorów radosnego „Sto lat” panu Wójtowi z okazji obchodzonych niedawno urodziny.


W miesiącu lipcu gościem Klubu Seniora była także pani Monika Cichoń, katechetka, która przedstawiła prezentację pt. „Św. Jan Paweł II Wielki Polak, Wielki Papież”. Spotkanie było okazją do przypomnienia życia i pontyfikatu naszego Rodaka, którego jubileusz 100 rocznicy urodzin obchodziliśmy w tym roku. Seniorzy oglądając zdjęcia prezentacji multimedialnej mogli posłuchać fakty związane z dzieciństwem i młodością papieża oraz  Jego rodzicami, których proces beatyfikacyjny się rozpoczął. Wszyscy z zainteresowaniem a także z wzruszeniem przypomnieli sobie osobę św. Jana Pawła II jako papieża pielgrzyma i modlitwy trwającego wiernie przy krzyżu i słowom Totus Tuus. W dalszej części prezentacji Seniorzy mogli wypożyczyć sobie książki i albumy związane z papieżem oraz otrzymali pamiątkowe obrazki.  Spotkanie było także okazją do podzielenia się swoimi wspomnieniami i doświadczeniami związanymi ze Świętym. Na zakończenie tego dnia poświęconego pamięci Wielkiego Człowieka dla wszystkich Seniorów czekała miła niespodzianka, którą były pyszne kremówki, tak bardzo lubiane i z wielką radością wspomniane przez św. Jana Pawła II.


Wszystkie zorganizowane zajęcia w Klubie Seniora były okazją do prezentacji swoich umiejętności artystycznych, twórczego spędzania czasu wolnego i dostarczyły Seniorom wiele pozytywnych emocji.


Post date: 2020-07-31 11:20:15
Post date GMT: 2020-07-31 11:20:15