ATRAKCJE GMINY WIETRZYCHOWICE

CYPEL  Z  LOTU  PTAKA

 

  1. NOWOPOLE – CYPEL

Niezwykłe miejsce stworzone przez naturę, gdzie stykają się wody dwóch rzek: Wisły i Dunajca tworząc przepiękny krajobraz. Ciche i spokojne miejsce, które warto zobaczyć podróżując ścieżkami rowerowymi VeloDunajec oraz trasą Wiślaną. To niezwykłe miejsce otrzymało wyróżnienie w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski w 2019 roku w kategorii Unikatowa atrakcja turystyczna i jest wizytówką naszej gminy.

2. JADOWNIKI MOKRE – BASEN, SAUNA, GROTA SOLNA

Basen rehabilitacyjny o wymiarach 12,5 m x 13 m podzielony na dwie części: płytszą 0,90 m – 1,35 m, i głębszą 1,35 m – 1,70 m. Wyposażony jest w liczne atrakcje z zakresu masażu wodnego i hydroterapii. Grota solna zbudowana z 25 ton różnorodnej soli kamiennej pochodzącej z Bochni i Kłodawy. Do złudzenia przypomina naturalną jaskinię solną, która wygląda imponująco, samo wejście do niej przenosi nas w inną czasoprzestrzeń: ściany wyłożone są krystalicznymi bryłami solnymi, podłoga pokryta jest grubą 12-centymetrową warstwą soli o średniej granulacji. Czyste, zjonizowane powietrze bogate w pierwiastki wzmacnia system immunologiczny organizmu, poprawia ogólną kondycję, a w przypadku osób chorych wspomaga leczenie.

3. JADOWNIKI MOKRE – MUZEUM JANA PAWŁA II ORAZ PRYMASA JÓZEFA KOWALCZYKA

Izba Pamięci została poświęcona 28 sierpnia 2008 r. przez Abpa Józefa Kowalczyka, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce – inicjatora tego dzieła. Składa się z dwóch części. W górnej kondygnacji zgromadzono pamiątki związane z osobą Sługi Bożego Jana Pawła II. W dolnej kondygnacji muzeum zostały zebrane pamiątki związane z życiem i posługą Abpa Józefa Kowalczyka, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce.  Na zewnątrz muzeum, w krużgankach, wyeksponowano zdjęcia przedstawiające historię Jadownik Mokrych, szczególnie tragiczne dzieje wojenne, jak np. operacja pn. „Akcja III Most”. Wykorzystane są także zdjęcia ukazujące życie i posługę Abpa Józefa Kowalczyka.

4. JADOWNIKI MOKRE – OGRÓD HORTITERAPII

Malowniczy ogród znajduje się obok Ośrodka Opiekuńczo- Rehabilitacyjnego. To miejsce wspomagające leczenie osób chorych za pomocą ogrodu. Cały teren podzielony jest na strefy: wzroku, dotyku i węchu. Znajdują się tu m. in. ścieżka sensoryczna, suchy strumień, sadzawka kaskadowa oraz punkt widokowy. Ogród hortiterapii został doceniony w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski 2020 w kategorii Unikatowa atrakcja turystyczna otrzymując wyróżnienie.

5. JADOWNIKI MOKRE – JEZIORO PRZYSTAJNE

Kolejne urokliwe, ciche i spokojne miejsce na mapie naszej gminy, w którym warto się zatrzymać na chwilę. To niewielkie jezioro powstałe ze starorzecza Dunajca, niegdyś było miejscem odpoczynku dla wracających z pracy rolników. Dzisiaj cieszy swym widokiem okolicznych mieszkańców.

6. JADOWNIKI MOKRE – JEZIORO ŚWIĘCONE

Urokliwe miejsce wśród tętniącej życiem natury. Jedno z kilku jezior w okolicy. Nazwę swą wywodzi od legendy, która mówi, że utonął w niej kapłan, który jechał do chorego z ostatnim namaszczeniem.

7. JADOWNIKI MOKRE – DOM ABP. JÓZEFA KOWALCZYKA

Miejsce, w którym urodził się i wychował Apb  ks Józef Kowalczyk. Zwany inaczej-  Ranczo „Dębowe Domy” to miejsce wypoczynku i wielu ciekawych atrakcji, na którym znajdują się budynki wolnostojące: dom rodzinny Arcybiskupa Józefa Kowalczyka, altanka z miejscami siedzącymi oraz  z wyodrębnionym terenem na grilla. W pobliżu znajduje się budynek z salą kominkową i aneksem kuchennym. Ranczo położone jest w malowniczym krajobrazie jadownickiej ziemi nazywanej „małą ojczyzną”.

8. MIECHOWICE MAŁE – CMENTARZ Z I WOJNY ŚWIATOWEJ

Miejsce pochówku 10 żołnierzy austriackich i 4 rosyjskich, poległych w I wojnie światowej. Na cmentarzu wojennym znajduje się żeliwny krzyż z wizerunkiem Chrystusa, zaś na kamiennym postumencie widoczne są płaskorzeźby Anioła Stróża, św. Pawła oraz Michała Archanioła. W 2019 r. w ramach Konkursu Kapliczki Małopolskie_2019 cmentarz został odnowiony.

Cmentarz Wojenny w Miechowicach Małych

9. SIKORZYCE – DOM RODZINNY TADEUSZA NOWAKA

Wybudowany w miejsce starego domu zniszczonego przez powódź w 1934 r. Tutaj spędził dzieciństwo i młodość znany poeta i prozaik- Tadeusz Nowak, autor m.in. „A jak królem, a jak katem będziesz”, „Diabły”. „Psalmy”. Obecnie dom jest niezamieszkały. Kiedyś bywał miejscem spotkań „pod gruszą” przyjaciół i znajomych poety.

Dom rodzinny poety tadeusza Nowaka

10. SIKORZYCE- POMNIK LOTNIKÓW

Pomnik upamiętniający lotników RAF zestrzelonych nocą 15 sierpnia 1944 r., odsłonięty 15 sierpnia 2005 roku.

11. WIETRZYCHOWICE – ZABYTKOWA DZWONNICA

Drewniana dzwonnica na konstrukcji słupkowej pochodząca z końca XVIII wieku. Jest pozostałością po starym drewnianym kościele, znajduje się na niej jeden dzwon. W 2003 roku została wpisana na listę zabytków.

12. WIETRZYCHOWICE – CMENTARZ Z I WOJNY ŚWIATOWEJ

Znajduje się na cmentarzu parafialnym, w pobliżu kościoła. Ogrodzony jest charakterystycznym murem wykonanym z betonowych, ażurowych elementów. Od bramy szeroka alejka prowadząca do pomnika centralnego. Jest to wkomponowany w tylne ogrodzenie cmentarza duży betonowy krzyż łaciński z betonową ścianą.
Po obu stronach alejki ustawiono w rzędach mogiły żołnierzy z nagrobkami w postaci różnego rodzaju żeliwnych krzyży osadzonych na betonowym cokole. Krzyże posiadają blaszane imienne tabliczki. Pochowano tutaj 122 żołnierzy armii austro-węgierskiej.

  1. WOLA ROGOWSKA – POZOSTAŁOŚĆ PO ZAPORZE PRZECIWCZOŁGOWEJ

„Kamienne Schody” a właściwie mur o szerokości 2,5 m to pozostałość po zaporze przeciwczołgowej zbudowanej przez wojska niemieckie w 1944 roku, stanowiące przedłużenie rowu przeciwczołgowego. Sam rów został zasypany zaś żelbetonowy mur pozostał do dnia dzisiejszego.

14. KOGUTOWO AGROTURYSTYKA MPR

To niezwykle urokliwe i klimatyczne miejsce na terenie naszej gminy. Jedno z nielicznych miejsc noclegowych dla odwiedzających nas turystów. Podróżując ścieżką rowerową VELO Dunajec lub Wiślaną Trasą Rowerową można w tym miejscu odpocząć i nabrać siły do dalszej podróży.  Klimatyczna, stara chata z 1905 roku ugości Was tym co najlepsze. Dodatkowo w 2020 roku Kogutowo otrzymało certyfikat MPR (Miejsce Przyjazne Rowerzystom). Oprócz błogiego spokoju, swojskich klimatów, można tu również przenocować.

Opis wszystkich atrakcyjnych miejsc w formie pliku docx dostępny w zakładce Do pobrania.