Gmina Wietrzychowice
https://arch.wietrzychowice.pl/zajecia-zdalne-04-01-2021-r/
Export date: Sat Nov 23 0:40:03 2024 / +0000 GMT

ZAJĘCIA ZDALNE- 04.01.2021 R.




           Dzień Dobry!

Pozdrawiam Was Kochani w Nowym Roku 2021. Przed nami kolejne święto 

6 stycznia Objawienie Pańskie, potocznie zwanym Świętem Trzech Króli. Tego dnia wierni Kościoła Katolickiego wspominają wędrówkę trzech mędrców, którzy przybyli do Betlejem, by oddać pokłon Chrystusowi. Kacper, Melchior i Baltazar przynieśli w darach: złoto, kadzidło oraz mirrę. W Polsce Świętu Trzech Króli towarzyszą kolorowe orszaki i jasełka.

Obecnie 6 stycznia zwyczajowo na drzwiach katolickich domów piszemy kredą C†M†B lub K†M†B z datą bieżącego roku. Obie formy są poprawne. Zwyczaj upowszechnił się w XVIII w. Litery te są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi), a według św. Augustyna Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu). Wielu uważa, że jest to skrót imion trzech Mędrców - Kacper, Melchior i Baltazar - przekazanych przez średniowieczną legendę. Znana jest także interpretacja skrótu jakie pierwszych liter łacińskich nazw wydarzeń świętowanych w Epifanię: Cogitum – Matrimonium – Baptisma (Poznanie – Wesele – Chrzest).

Do tradycji święta Objawienia Pańskiego należy też przejście Orszaku Trzech Króli organizowane w wielu miastach Polski. Są to uliczne jasełka połączone ze wspólnym kolędowaniem.

Jak obchodzi się ten dzień w innych krajach Europy?

Święto Trzech Króli w Hiszpanii

Tego dnia w Hiszpanii organizowane są huczne parady i orszaki, podczas których miasta odwiedzają trzej królowie. Wiwatują im całe tłumy, ale z ich przybycia najbardziej cieszą się dzieci, ponieważ – zgodnie z tradycją – prezenty świąteczne otrzymują tutaj dopiero 6 stycznia. Oczywiście jeśli były grzeczne i nie zapomniały, w noc poprzedzającą święto, zostawić w progu domu smakołyki dla wędrowców oraz wodę i herbatniki dla ich wielbłądów.

Święto Trzech Króli we Włoszech

We Włoszech Święto Trzech Króli to – podobnie jak w Hiszpanii – dzień szczególnie radosny dla dzieci. Otrzymują one wtedy słodycze ukryte w tradycyjnych pończochach lub (jeśli były niegrzeczne) cukrowy węgielek. Tutaj święto przybrało zwyczajową nazwę Befana, a jego symbolem jest wiedźma na miotle. Dniem wolnym stało się ponownie po interwencji papieża Jana Pawła II w 1986 roku. Tego dnia do miast zjeżdżają jarmarczni sztukmistrze i wesołe miasteczka. Najsłynniejsza feta odbywa się w Rzymie na placu Piazza Navona.

Święto Trzech Króli w Chorwacji

W tym dniu ulicami miast przechadzają się dzieci przebrane za wędrujących mędrców. W rękach i na głowach mają gwiazdy, odwiedzają domy i kolędują. Jest to również czas święcenia wody, którą zanosi się do domów, skrapia się nią także pola, sady i winnice, a to, co zostanie wlewa się do ognia. Tego dnia domy są święcone również przez kapłanów, którzy błogosławią domowników.

Święto Trzech Króli w Finlandii

Tu święto nazywane jest Loppiainen (Teofania), co również znaczy Objawienie Pańskie. Tego dnia kończą swój żywot choinki zdobiące domy, jednak okres świąteczny trwa nadal. Zakończy się dopiero 13 stycznia w święto Nuutti, czyli Dzień Świętego Kanuta IV. Mieszkańcy Finlandii zjadają wówczas pierniki i inne jadalne ozdoby choinkowe. Natomiast w Święto Trzech Króli Finowie obdarowują się tradycyjnymi korzennymi ciasteczkami Piparkakut w kształcie gwiazdy. Ciasteczko należy ścisnąć w dłoni i pomyśleć życzenie. Jeśli rozłamie się na trzy części nasze życzenie się spełni.

Nie zapominajmy o naszym treningu umysłu. Ćwiczenia pamięci  dla Seniorów i trening mózgu prowadzony przez Panią Małgorzatę  Kospin.

https://youtu.be/z6QpUxtymm8

Pozdrawiam i życzę miłego dnia. Agata Dudek.

Post date: 2021-01-04 10:09:57
Post date GMT: 2021-01-04 10:09:57