Gmina Wietrzychowice
https://arch.wietrzychowice.pl/zajecia-zdalne-15-01-2021-r/
Export date: Fri Nov 22 23:27:56 2024 / +0000 GMT

ZAJĘCIA ZDALNE- 15.01.2021 R.




Dzień Dobry,

Witam Was Kochani w ostatnim dniu tygodnia. Pierwszą propozycją na dziś jest makrama ciąg dalszy - lampiony.

Cieszę się, Że wykonujecie pracę to oznaka, że się nie nudzicie. 

Potrzebne materiały to:

  • słoik
  • sznurek do makramy
  • nożyczki
  • klej
  • metr

Na początek trzeba uciąć kawałek sznurka, na którym oprzemy całą makramę. Sznurek musi mieć taką długość, aby otoczyć nim otwór słoika i zawiązać kokardkę.

Następnie na ten sznurek będziemy nakładać kolejne za pomocą węzła mocującego.

W zależności od planowanego stopnia trudności wzoru sznurki te będą dłuższe lub krótsze. Ja ucięłam odcinki, które po złożeniu mają długość 80 cm. Zależy też od  wysokości  Waszego słoika,

Oczywiście na koniec trzeba będzie odciąć zbywające kawałki ale lepsze to niż sytuacja, w której pracujemy sobie w najlepsze a tu nagle zaczyna nam brakować sznurka. Nakładanie sznurków kontynuujemy do chwili, gdy ich ilość będzie wystarczająca do otoczenia słoika i zawiązania sznurka-bazy.

Ważne aby była ich parzysta liczba i taka by była podzielna przez 4 ( lub inna cyfrę ale do tego projektu 4 jest w sam raz).

Wyplatamy węzłem płaskim prawo lewo po 5 wiązań,następnie ucinamy sznurek na długości tak,  aby otoczyć słoik, i wszystkimi sznurkami z węzłów płaskich owijamy  każdy z osobna.

Po zawiązaniu ostatniego rzędu powstało nam w nim 20 węzłów płaskich . Dzielimy je na 5 zestawów po 4 węzły.

Wybieramy jeden zestaw a pozostałe warto odłożyć tak, aby nie przeszkadzały i nie mieszały się z tymi sznurkami, których będziemy teraz używać. Zaczynając wyplatanie odsuwamy dwa zewnętrzne sznurki a cztery kolejne posłużą nam do zrobienia kolejnego już węzła płaskiego.  Otrzymujemy wyraźny trójkąt.

Takich trójkątów dookoła słoika powstanie 5.

Przechodzimy do kolejnego etapu pracy.  Żebrowe- skośne sploty makramowe.

Na koniec nie pozostaje nam nic innego jak tylko dociąć pozostałe sznurki na odpowiednią długość i gotowe.

 

Druga propozycja to:ćwiczenia na gimnastykę umysłu.

  1. skreślanie sylab: Proszę wybrać jakiś artykuł w gazecie i skreślić jak najszybciej wszystkie końcówki kończące się na „-ić”. Proszę spróbować przeczytać każdą linijkę tylko raz ale dokładnie, żeby pracować szybko i efektywnie. Ćwiczenie to mogą Państwo dowolnie modyfikować i np. skreślać wszystkie litery z kreską (ś, ź, ó) lub sylaby „my” lub „na”. Chodzi o to, by dostarczać umysłowi coraz to nowych bodźców.  
  2. czytanie do góry nogami: Również do tego ćwiczenia potrzebny jest tekst. Proszę wziąć w rękę swoją ulubioną książkę lub gazetę i odwrócić ją do góry nogami. Proszę spróbować w tej pozycji przeczytać fragment tekstu, artykuł lub rozdział. W ten sposób poprawiają Państwo umiejętność koncentracji.
  3. mieszanie liter: Proszę znaleźć długie słowo i spróbować w głowie utworzyć z jego liter inne krótsze słowa. z liter słowa „prokurator“ mogą Państwo oczywiście utworzyć „rok“ oraz „kura“, ale też takie słowa jak „rotor“, „kat“, „pora“, „tor”,”rura”,:oko”, :por”. :pot”, :kurator” itd. Proszę poświęcić na to kilka minut i pożonglować literami. Kto chciałby ułatwić sobie to zadanie, może wykonać je też na kartce papieru.
Post date: 2021-01-15 08:08:04
Post date GMT: 2021-01-15 08:08:04