ARTYKUŁ- CUKRZYCA U OSÓB STARSZYCH

Cukrzyca u osób starszych zazwyczaj nie ma charakterystycznych objawów, dlatego ciężej ją zdiagnozować. Z tego względu trudniej zdefiniować chorobę, co może prowadzić do ostrych powikłań.

Cukrzyca u osób starszych — podłoże choroby

W podeszłym wieku częściej dochodzi do zaburzeń gospodarki węglowodanowej. Jest to związane z tym, że tkanki są oporne na działanie insuliny, której produkcja również zmniejsza się z wiekiem. Poza tym niektóre leki, beta-blokery czy leki moczopędne, sprzyjają zaburzeniom w obrębie gospodarki węglowodanowej. Diagnostyce cukrzycy u osób starszych nie sprzyjają również nietypowe objawy, które utrudniają rozpoznanie choroby i dobranie właściwych leków. Otępienie i brak właściwego ich opisu przez pacjenta również sprzyja rozwijaniu się choroby, która bez względu na wiek powinna być leczona.

Cukrzyca u osób starszych — objawy

Zagrożenie występowania cukrzycy u osób po 45. roku życia, a także seniorów, jest bardzo duże. Z tego względu warto wykonywać badania przesiewowe, które pomogą ustalić chorobę. Tym bardziej że osoby w grupie ryzyka mają zazwyczaj nietypowe objawy. Osoby starsze cierpiące na hiperglikemię mogą wymieniać takie symptomy jak zaburzenia widzenia, pogorszenie się pamięci czy problemy z oddawaniem moczu. Zakażenie grzybicze czy zakażenie (zwłaszcza) dróg moczowych również może być jednym z objawów cukrzycy u osób starszych. Z chorobą może się również wiązać niedawno przebyty udar lub atak serca.

Cukrzyca u osób starszych — powikłania

Nieleczona cukrzyca u osób starszych może się wiązać z bardzo niebezpiecznymi dla zdrowia i życia powikłaniami. Wśród najczęściej wymienianych jest miażdżyca, wspomniany zawał mięśnia sercowego bądź udar. Powikłania ze strony oczu, nerek, a także układu nerwowego również są częste u starszych osób. 

Cukrzyca u osób starszych — leczenie

W wypadku cukrzyków w podeszłym wieku stosuje się bardziej liberalne podejście niż u osób młodszych. Zazwyczaj dotyczy leczenia objawowego hiperglikemii oraz niedocukrzenia. Za podstawę leczenia cukrzycy u seniorów uważa się zbilansowaną dietę. W tym wypadku bardzo ważna jest regularność w spożywaniu posiłków, a także ich zróżnicowanie pod względem jakościowym. Zdrowy tryb życia również wpływa na zmniejszenie objawów choroby. Farmakoterapia oparta jest na dawkowaniu leków doustnych pobudzających wydzielanie insuliny oraz zastrzykach z insuliny.

Cukrzyca u osób starszych — pomoc i opieka

Osoby w podeszłym wieku cierpiące na cukrzycę powinny mieć wsparcie ze strony rodziny i najbliższych. Choć regularne przyjmowanie leków i posiłków może wydawać się proste, dla seniora ten proces nie zawsze taki jest. Z tego względu warto się o niego zatroszczyć i sprawdzać jego stan zdrowia. Osoby w podeszłym wieku, które mają problem z poruszaniem, powinny mieć zapewnioną pomoc rehabilitanta. Troskliwa opieka lekarza również ma tutaj niebagatelne znaczenie.