KAŻDY JEST KOWALEM WŁASNEGO LOSU- EDUKACYJNA GMINA MAŁOPOLSKI

„Nauka to podróż, która trwa przez całe życie. Dla otwartych umysłów świat jest pełen pytań, na które warto poznać odpowiedzi……”
 
Ten piękny cytat uświadamia nam, że już od najmłodszych lat zastanawiamy się kim zostaniemy w przyszłości, co będziemy chcieli robić. Jako malutkie dzieci często chcemy być księżniczkami, bohaterami bajek, astronautami czy też gwiazdami. Wraz z wiekiem, rozwojem i nabywaniem nowych umiejętności zmieniamy swoje marzenia. Powoli kształtujemy w sobie te cechy i predyspozycje, które ukierunkowują nas w drodze do naszej kariery. Marzenia przekształcają się na realne potrzeby. Etap edukacji szkolnej to czas, w którym poznajemy siebie, swoje słabe i mocne strony, to na tym etapie zastanawiamy się jaką kolejną szkołę wybrać, jaką chcemy podążać drogą.
Te wybory nie zawsze są tymi właściwymi o czym często dowiadujemy się np. w trakcie nauki na studiach.
Niewątpliwym jednak jest, że podróż do wymarzonego zawodu jest czasem długa i skomplikowana. Nie zawsze nasze wybory są trafne i dobre, czasami też nie mamy na nie wpływu. Ciągle zmieniający się rynek pracy wymaga od nas nabywania nowych kompetencji i umiejętności. Czasem to wypadek losowy w życiu sprawia, że nagle musimy zmienić swoją pracę.
 
Chcielibyśmy wam przytoczyć historię jednego z naszych mieszkańców, który może być dla nas inspiracją.
Pan- nazwijmy go X ukończył szkołę zawodową, na kierunku ślusarz. Przez kilka lat pracował w swoim zawodzie. Praca chociaż nie zawsze łatwa, dawała zarobek, który pozwalał utrzymać rodzinę. Jednak Pan X w międzyczasie postanowił podjąć naukę w szkole wieczorowej, dzięki której zdał maturę. To otworzyło mu drogę do dalszej edukacji, ponieważ Pan X zdecydował się pójść na studia. Jego pasją od zawsze była nauka, stąd wybór kierunku, czyli pedagogika. Studia zakończył sukcesem uzyskując kwalifikację w kierunku zarządzanie oświatą. Jego upór w dążeniu do celu i spełnieniu marzeń zaowocowały wymarzoną pracą. Pan X został Dyrektorem Szkoły. W trakcie swojej dyrektorskiej kariery ciągle się kształci i doskonali w sowim zawodzie nauczyciela. Aktualnie nasz bohater nadal spełnia się w roli dyrektora.
 
Historia pana X doskonale obrazuje nam, że nie musimy zamykać się na wiedzę. Wręcz przeciwne ciągłe samodoskonalenie sprawia, że możemy osiągnąć coś, co na samym początku naszej drogi zawodowej wydaje się nam wręcz nie możliwe. Pan X to również doskonały przykład i jednocześnie inspiracja dla wszystkich, którzy myślą, że zmiana zawodu jest nie możliwa. Wszystko jest możliwe i zależy wyłącznie od nas.
 
Sami jesteśmy kowalami naszego losu!