Nadzwyczajne środki w niezwyczajnych czasach. Fundusze Europejskie w służbie zdrowia

Ruszyła kolejna odsłona kampanii wizerunkowej promującej Fundusze Europejskie w Małopolsce pod hasłem “Fundusze Europejskie w służbie zdrowia. Ratują życie”.

We wrześniu prezentujemy przykłady unijnego wsparcia dla małopolskich szpitali i służb ratowniczych. Na billboardach w prasie i w Internecie można zobaczyć nowoczesne karetki, aparaturę medyczną i ludzi, którzy ratują nasze zdrowie i życie.

Unijne wsparcie do walki z epidemią koronawirusa

Środki europejskie ułatwiają skuteczną walkę z epidemią koronawirusa oraz łagodzenie jej skutków. W ramach unijnego projektu „MTA – Pakiet Medyczny” do małopolskich szpitali i zespołów ratownictwa medycznego trafia specjalistyczny sprzęt do ratowania zdrowia i życia mieszkańców, a także środki ochrony osobistej.

“Pacjenci i kadra medyczna są szczególnie narażeni na skutki epidemii wywołanej przez koronawirusa, dlatego środki unijne, jakimi dysponujemy przeznaczyliśmy przede wszystkim na ochronę ich zdrowia, ale też na zakup sprzętu niezbędnego do ochrony przed zakażeniami”

– mówi marszałek Witold Kozłowski.

Jak podkreśla marszałek Witold Kozłowski, Zarząd Województwa zmobilizował wszystkie siły, żeby udzielić służbom potrzebnej i skutecznej pomocy. Dzięki Funduszom Europejskim i sprawnej współpracy z partnerami, wszystkie instytucje zaangażowane w walkę z koronawirusem w ekspresowym tempie dostały niezbędny sprzęt.

Zapewniamy sprzęt medyczny i środki ochrony

W sumie na wsparcie służby zdrowia Małopolska przeznaczyła 190 mln zł z Unii Europejskiej. Dotychczas przekazano blisko 5,5 mln sztuk sprzętu, między innymi: aparatów RTG, respiratorów, defibrylatorów, kardiomonitorów, tomografów, pulsoksymetrów, bezdotykowych termometrów, ciśnieniomierzy, w tym także 3,5 mln środków ochrony osobistej.

“Planując założenia pakietu medycznego, staraliśmy się, aby wszystkie służby, miały możliwość korzystania z nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz z jak najlepszego sprzętu”

– dodaje Łukasz Smółka, wicemarszałek Małopolski.

Fundusze europejskie pozwoliły także na zakup 50 ambulansów dla małopolskich szpitali oraz stacji pogotowia ratunkowego. Straż pożarną doposażono w 50 namiotów segregacyjnych, a Sanepid w 3 specjalistyczne samochody do przewozu próbek. Większość sprzętu, w tym 40 nowych karetek pogotowia już służy pacjentom.

Ciąg dalszy nastąpi

Na tym nie koniec. Już wkrótce za kwotę 70 mln zł zostaną zmodernizowane tlenownie przyszpitalne czy zakupione generatory prądu (3 mln zł). Zaplanowano także zakup mobilnego laboratorium do poboru krwi (3 mln zł). Ponadto kwota 39 mln zł zostanie przekazana do szpitali powiatowych, wojewódzkich, uniwersyteckich i resortowych na zakup urządzeń, wyposażenia i środków ochrony osobistej, a 3 mln zł zostaną przekazane na zakup środków ochrony osobistej dla PSP, OSP, policji, WSSE oraz służb ratowniczych – TOPR, WOPR, GOPR. Zakupy będą dotyczyć także 120 bramek do dezynfekcji przy wejściach do szpitali (4 mln zł), a także rezonansów, tomografów oraz rentgenów (16 mln zł).

Bezpieczni na co dzień

Jednak sam sprzęt, nawet ten najnowszej generacji staje się bezużyteczny, kiedy nie stoi za nim wykwalifikowana, pełna oddania i poświęcenia kadra lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych. Trwająca od kilku miesięcy walka z epidemią koronawirusa jest ogromnym sprawdzianem nie tylko dla nich.

“Dokładamy wszelkich starań, aby zaopatrzyć szpitale w niezbędny sprzęt i środki ochrony osobistej, tak aby wszystkie służby medyczne mogły pracować nie narażając swojego zdrowia i życia. Epidemia trwa, a my nadal jesteśmy w trudnej sytuacji i dziś w szczególny sposób potrzebujemy dowodów naszej odpowiedzialności i przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa”

– podkreśla wicemarszałek Smółka.

Pracownicy medyczni są na pierwszym froncie walki o nasze zdrowie i życie, jednocześnie codziennie narażają swoje zdrowie. Lekarze i pielęgniarki stawiają czoła i pracują intensywnie nad badaniem i leczeniem, ale w szpitalach przez całą dobę pracują też setki tysięcy innych pracowników i pracownic, ratowników medycznych, salowych, sanitariuszy, osób sprzątających, diagnostów laboratoryjnych, techników, kierowców, wolontariuszy, pracowników obsługi, farmaceutów.

To im należą się nasze podziękowania i uczciwość w przestrzeganiu zasad bezpiecznego zachowania na czas epidemii koronawirusa.

 

Bohaterowie kampanii „Fundusze Europejskie w służbie zdrowia”

Przez  cały wrzesień na billboardach w prasie i w Internecie pokazywać będziemy konkretne przykłady unijnego wsparcia dla małopolskich szpitali i służb ratowniczych – nowoczesne karetki, aparaturę medyczną i ludzi, którzy ratują nasze zdrowie i życie.

Sprzęt medyczny oraz bohaterowie kampanii na co dzień pracują zespołach ratownictwa medycznego w Szpitalu św. Anny w Miechowie oraz w Szpitalu Proszowicach.  W ich opinii zakupiony z unijnych środków sprzęt pozwala znacznie lepiej przygotować się do walki z kolejną fala zachorowań.

“To my mamy pierwszy kontakt z pacjentami podejrzanymi o zarażenie koronawirusem oraz z tymi, którzy nas potrzebują. Dziś, dzięki zdobytej wiedzy i doświadczeniu w walce z pandemią, ale także doposażeniu w nowoczesny sprzęt nasza pomoc może być skuteczniejsza”

– mówi  Pan Wojciech, ratownik medyczny z Miechowa.

“Mimo codziennego napływu niepokojących informacji, staramy się spokojnie podchodzić do tego co nas czeka. Taki zawód wybraliśmy, liczyliśmy się z tym, że nie zawsze będzie łatwo”

– przyznaje.

Jak możemy pomóc?

Uczestnicy naszej kampanii, ostrzegają: nie zaklinajmy rzeczywistości, nie dajmy sobie wmówić, że  koronawirus już się skończył.

“Nie możemy zachowywać się tak jakby nie było żadnych zagrożeń. Trzeba stosować się do wszystkich zaleceń, przekazywanych przez organy zaangażowane w walkę z pandemią. Dziś musimy być szczególnie odpowiedzialni za siebie i innych”

– podkreślają zgodnie ratownicy.

Więcej informacji na temat tego jak Fundusze Europejskie wspierają walkę ze skutkami pandemii w regionie na stronie:  www.rpo.malopolska.pl