Sprawozdanie za miesiąc luty– Klub Seniora Jadowniki Mokre

zdjęcie przedstawia grupkę seniorów

Zajęcia w Klubie Seniora w  Jadownikach Mokrych w miesiącu lutym w dalszym ciągu  były prowadzone w sposób alternatywny. Wzorem miesiąca stycznia, także i w lutym podtrzymywany był z Seniorami bardzo częsty kontakt telefoniczny, celem dalszego wzajemnego zapoznania, polegający na rozmowach, głównie  motywujących do podejmowania wysiłku przy pracy zdalnej.

     Dla uczestników zajęć przygotowane zostały pakiety niezbędne do wykonania określonych prac i zadań, tak by mogły twórczo i kreatywnie mogli spędzać czas.

W dalszym ciągu informacje na temat poszczególnych zajęć umieszczane były na grupowym e-mailu.

W ramach zajęć manualnych Seniorzy wykonywali m.in.: serca z masy solnej, ozdoby wielkanocne, zajączki z wikliny papierowej, zajączki z rolek po papierze oraz mini ogrody w szklanym naczyniu.

Mogli zapoznać się z technikami rysunku oraz cieniowania. Wykazali się przy tym kreatywnością,
a także pokazali swoje zdolności i umiejętności.

Udostępniono także garść Seniorom praktycznych porad, np. jak posługiwać się pocztą e-mail
z telefonu oraz jak dbać po sezonie zimowym o rośliny domowe.

Został udostępniony  artykuł o  zwyczajach w Europie związanych z karnawałem oraz      panujących obrzędach w Środę Popielcową.

Opiekun Klubu proponował także Seniorom zdalne zajęcia kulinarne, udostępniając przepisy np. na pączki na parze i chrust oraz koktajl z owoców cytrusowych.  

W ramach zajęć  zdalnych Seniorzy ćwiczyli także swoją kondycję umysłową poprzez wykonywanie ćwiczeń na koncentrację uwagi, spostrzegawczość, rozwiązując krzyżówki, łamigłówki, sudoku, oraz ćwiczenia matematyczne.

Zgodnie z zasadą, że regularne ćwiczenia opóźniają procesy starzenia, Członkowie Klubu uczestniczyli zdalnie w zajęciach ruchowych prowadzonych przez rehabilitantkę panią Beatę Urban oraz opiekunkę Klubu. Podczas aktywności ruchowej Seniorzy wykonywali ćwiczenia oddechowe, rozciągające, wzmacniające i odprężające oraz mogli zapoznać się z bardzo ciekawymi artykułami o tematyce zdrowotnej, które zostały zamieszczone na poczcie e-mail np.: „rwa kulszowa – przyczyny, objawy”, „ostroga piętowa – przyczyny, rehabilitacja” oraz „bolące stawy”- przyczyny, objawy”.  Rehabilitantka oraz opiekun zachęcały poprzez kontakt telefoniczny wykonywania prostych ćwiczeń.

Udostępniono również utwory muzyczne biesiadne czy religijne do pośpiewania, gdyż muzyka dostarcza wiele pozytywnych emocji, napełnia spokojem oraz pozwala zapominać
o trudnościach dnia codziennego.

Dostarczono Seniorom (z zachowaniem wszelkich środków ostrożności) wcześniej przygotowane materiały, zestawy z treningu umysłu oraz materiały plastyczne, aby Seniorzy mogli kontynuować prac w domu (kleje, kolorowe kartki, kartki ozdobne, ozdoby wielkanocne, sznurek, sizal, pianka ozdobna, krepina, druciki, filc, jajka itp.).

Pracownicy w dalszym ciągu angażowali się w przygotowanie pomieszczeń w siedzibie nowego Klubu w Jadownikach Mokrych, by – kiedy tylko będzie to możliwe rozpocząć zajęcia stacjonarne.