Sprawozdanie za miesiąc październik

W miesiącu  październiku  zajęcia w Klubie Seniora w Miechowicach Wielkich były realizowane  w dniach od 2 do 14 października 2020 r. W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną i panującym zagrożenie  rozprzestrzenianiem się  koronawirusa  Wojewoda Małopolski wydał decyzje o zawieszeniu zajęć w Klubie Seniora od 16 października do odwołania.

W ramach działań Klubu Seniora odbyły się zajęcia manualne podczas których uczestnicy wykonali przepiękne róże z  wytłaczanek po jajkach . Pięknie pomalowane farbami stały się oryginalną ozdobą Klubu. Powstały także  kaktusy, wykonane z kartonu papieru i  przyozdobione kolorowymi paseczkami, kamyczkami i sznurkiem, oraz świeczniki wykonane z łyżeczek plastikowych i przyklejone na płytce CD.  Seniorzy również  pomalowali  obrazki o temacie dary jesieni. Wszystkie te prace wymagały od Członków Klubu dużej precyzji, pomysłowości i dokładności, a po wykonaniu zostały umieszczone  w Klubie i stanowią piękne wystawy.

Powstał przepiękny obraz  górski  ułożony z puzzli  z 2000 elementów przez Pana Kazimierza. Praca ta wymagała poświęcenia dużo czasu, i myślenia po czym została umieszczona na ścianie i upiększa wnętrze naszego budynku.

W Klubie Seniora odbyły się również zajęcia z terapeutą zajęciowym, na których Klubowicze poznali  podstawy szydełkowania; jak zrobić {półsłupek, słupek , magiczne kółko, oczko ścisłe} oraz wykonali przepiękne podstawki z włóczki.

W miesiącu październiku odbyły się zajęcia  kulinarne z Panią dietetyk Haliną Oleksy, gdzie przy miłej przyjacielskiej i  towarzyskiej atmosferze została zaprezentowana zupa z dyni i pierogi ze śliwkami.

Dbając o zachowanie formy i kondycje fizyczną Seniorzy uczestniczyli w zajęciach gimnastycznych i zabawach ruchowych prowadzonych przez rehabilitantkę Panią Beatę Urban, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Podczas aktywności  ruchowej Uczestnicy wykonywali ćwiczenia oddechowe, rozciągające, wzmacniające i odprężające z wykorzystaniem  akcesoriów rehabilitacyjnych.

W miesiącu październiku nie obyło się także bez śpiewania piosenek, które są tak  bardzo lubiane przez Klubowiczów.

Kontynuowaliśmy jak w każdym miesiącu treningi  pamięci rozwiązując zadania, krzyżówki, łamigłówki jak również gry stolikowe; „Quiz o Polsce” czy „5 sekund”.

Klubowicze mieli zaszczyt uczestniczyć w zajęciach z Panią psycholog Beatą Winnicką. Po krótkiej  rozmowie przystąpili do realizowania tematu zajęć. Tematem zajęć był „Bukiet  Twojego Życia”. Zadaniem Uczestników było narysować bukiet kwiatów ważnych w ich życiu. Po zakończeniu prace zostały omówione.

Seniorzy chętnie korzystali z przygotowanych zajęć, a podczas spotkań integracyjnych przy kawie i herbacie wymieniali się spostrzeżeniami dotyczącymi dbania o bezpieczeństwo z uwagi na wciąż panujące epidemię  koronawirusa.

Sytuacja panująca w naszym kraju uniemożliwiła nam dalszych spotkań stacjonarnych. Dlatego  zajęcia zostały realizowane zdalnie  poprzez  bardzo częsty kontakt telefoniczny i  internetowy. W formie zajęć zdalnych  za pomocą strony internetowej Klub Seniora+ Wietrzychowice i facebook  zostały przygotowane pakiety zajęć do realizowania w domu. Zawierały one między innymi: porady psychologiczne oraz kontakt z psychologiem w każdy piątek,  ćwiczenia umysłowe, gimnastyczne, zbiór materiałów dotyczących bezpieczeństwa oraz porady zdrowotne.

20 października z okazji Europejskiego Dnia Seniora zostały złożone życzenia drogą telefoniczną. Cały czas  pozostajemy w kontakcie telefonicznym i służymy pomocą. Forma prowadzenia zajęć zdalnych będzie kontynuowana  do czasu ponownego otwarcia Klubu Seniora w Miechowicach Wielkich.