ZAJĘCIA ZDALNE- 15.02.2021 R.

Dzień Dobry,

Witam wszystkich bardzo serdecznie na kolejnych zajęciach zdalnych. Propozycja na dzisiejsze zajęcia to:

Min- ogród w szkle

Uprawa roślin w rozmaitego kształtu szklanych naczyniach jest jednym z niebanalnych sposobów na zieleń w naszym domu, stanowiącym ciekawą alternatywę dla tradycyjnej hodowli roślin.

Będą Wam potrzebne:

  • szklane naczynie,
  • sadzonki: 2-3 małe roślinki,
  • piasek lub żwirek np. akwarystyczny, kamyki do drenażu,
  • świeża i odpowiednia ziemia kwiatowa,
  •  kawałki kory, małe gałązki,
  • mech

Wykonanie:

Ogrody w szklanej, miniaturowej formie możemy wykonać w naczyniach o różnych kształtach, wazonach, słoikach.  Wybór pojemnika zależy od rośliny, którą planujemy zasadzić, wielkości powierzchni, w którym docelowo stać będzie nasz mini-ogród oraz pożądanego efektu dekoracyjnego.

Do uprawy idealnie nadają się rośliny miniaturowe, proste w uprawie, niewymagające obfitego podlewania, takie jak kaktusy, kalanchoe, draceny.

Decydując się na stworzenie ogrodu w szklanym naczyniu, nie łączmy roślin o różnych wymaganiach. Najlepiej jest wybierać gatunki wolno rosnące, gdyż w tak korzystnych warunkach rośliny będą szybko przyrastać, dobrze sprawdzą się więc wszelakie sukulenty, ale również trzykrotka, skrzydłokwiat, skalnica rozłogowa itp.

 Krok  pierwszy — drenaż
Jest on ważny, gdyż w naczyniu bez odpływu, woda zbiera się na dnie. Do wykonania warstwy drenażowej najlepiej wykorzystać niewielkie kamyki, dzięki którym nadmiar wody nie będzie podtapiał korzeni posadzonych roślin. Od wysokości wybranego naczynia zależy wysokość wykonania drenażu — zwykle wystarczy około 2-5 centymetrów.

 Krok   drugi — ziemia
 Ziemia powinna być przepuszczalna oraz odpowiednio dobrana do gatunków, jakie planujemy w naczyniu posadzić. Wysypujemy jej dość dużą warstwę, by móc bez ponownego dosypywania umieścić w niej rośliny. 

Krok trzeci – Sadzenie roślin w naczyniu
Korzenie wyciąganych ze sklepowych doniczek roślin otrzepujemy dokładnie z ziemi i sadzimy je delikatnie.  Jeżeli rośliny mają duży system korzeniowy to skracamy.

Krok czwarty- Dekoracja
Po posadzeniu roślin nasz mini-ogród w szkle możecie udekorować kamyczkami, które użyliśmy do drenażu, lub innymi dekoracjami według Waszych upodobań i fantazji.

Krok szósty-Podlewanie i pielęgnacja
Po zakończeniu prac dekoracyjnych, ostatnią czynnością jest podlanie roślin w zależności od ich wymagań. Rośliny podlewamy, lejąc wodę po ściankach naczynia lub bezpośrednio do korzeni np. po patyczku. 

W okragłym szklanym naczyniu znajduja się białe drobne kamyczki, większe kamyki ozdobne, muszla, ozdobny korzeń oraz rośliny

Muzyka dla relaksu

 Źródło:

Zadanie do wykonania:

Ułóż z wyrazy z liter poniższego słowa

  • INSTRUMENTARIUSZKA

 

  • Dopisz do dat wydarzenia:

 

8 MARZEC————

1 CZERWIEC———–

11 LISTOPADA————–

1 MAJ—————-

1 LISTOPADA————–

25 GRUDNIA————–

14 LUTEGO————

26 MAJ——————–

1 KWIECIEŃ————

21 CZERWIEC———-

29 LISTOPADA————–

24 GRUDZIEŃ————

 

Dziękuję i życzę miłego dnia.