ZAJĘCIA ZDALNE- 26.03.2021 R.

Dzień dobry. Witam Was wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam na kolejne  zajęcia zdalne.

Przed nami Niedziela Palmowa parę słów o tym święcie.

Niedziela Palmowa – święto kojarzone przede wszystkim z kolorowymi palemkami, które święcimy w kościołach.   Wypada zawsze siedem dni przed Wielkanocą i rozpoczyna Wielki Tydzień – czas duchowych przygotowań do świąt. Niedziela Palmowa ma upamiętniać wjazd Jezusa do Jerozolimy na pięć dni przed jego ukrzyżowaniem. Zgromadzone tłumy witały go radośnie, rzucając na drogę gałązki oliwne i palmowe.  

Obrzęd świecenia palm został wprowadzony przez Kościół w XI wieku, jednak same procesje palmowe są dużo starsze – pochodzą jeszcze z początków IV wieku. Dawniej plecionki wykonywano przede wszystkim z zielonych gałązek, które miały symbolizować nadchodzące zmiany, dziś często wykorzystuje się także gałązki bazi. Same palemki symbolizują odradzające się życie. Co roku w niektórych  miejscowościach odbywają się także konkursy na najpiękniejsze palmy. Niektóre z nich mają wiele metrów wysokości. Poza Polską, zwyczaj robienia palm przetrwał również w Niemczech i Austrii. W Wielką Sobotę palmy są palone, a ich popiół wykorzystywany jest w trakcie obchodów Środy Popielcowej w następnym roku. w Niedzielę Palmową wierni uczestniczą we mszy, podczas której następuje poświęcenie palm, odczytanie Męki Pańskiej i procesja. Kapłani przywdziewają wówczas triumfalne, czerwone szaty.

 W tym roku również nie będzie procesji w Niedzielę Palmową, ani konkursu najładniejsza palma, ze względu na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. Liczba wiernych w kościołach ma być ograniczona.

Zachorowań nam przybywa także kochani przestrzegajcie zasad i dbajcie o siebie.

Źródło: gazeta.pl

Niedziela Palmowa 2021 – kiedy wypada? Jaka jest historia święcenia palm?

Propozycja na dzisiejsze zajęcia to:

Babka cytrynowa na kisielu:

Składniki:

  • 250 g margaryny (1 kostka)
  • 6 jajek
  • 1 szklanka cukru
  • 4 kisiele cytrynowe bez cukru
  • 1 szklanka mąki ziemniaczanej
  • 6 łyżek mąki pszennej
  • 1 łyżka octu
  • 1/2 olejku cytrynowego
  • 6 łyżek oleju
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia

 

Wykonanie:

Margarynę utrzyj na puch razem z cukrem. Dodawaj po 1 jajku ciągle miksując Przesiej mąki, kisiele, proszek do pieczenia, a następnie dodaj do masy jajecznej. Zmiksuj całość na gładką masę, dodaj olej, olejek i ocet, ponownie zmiksuj. Wylej ciasto do do natłuszczonej i wysypaną bułką tartą formy na babkę. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 40 min.

 

Możecie zrobić także baranka z masła bez foremki, popatrzcie poniżej.

Źródło: YouTube

Jak zrobić maślanego baranka bez formy?

 

Dziękuję i życzę miłego dnia.