ZAJĘCIA ZDALNE- 30.12.2020 R.

Witam Was Seniorzy!

Czas tak szybko przemija .Przed nami sylwestrowa noc, pomimo ze w tym roku  musi odbywać się w mniejszym  gronie , nie znaczy to że może być fajnie i zabawnie.  Sylwestrowa noc to czas radości , nowych nadziei oraz postanowień. Także kochani bawcie się wesoło i mam  nadzieję że w Nowym Roku 2021  spotkamy się w Klubie w całym naszym gronie i będziemy wspominać ten czas jako zły sen.

Na dziś mam propozycja o przypomnieniu sobie i poczytaniu o tradycjach i zwyczajach noworocznych w Polsce i w innych krajach.

W Polsce  obrzędy  sylwestrowe pojawiły się dopiero w XIX wieku. Przybyły one do nas z Europy Zachodniej. Początkowo Sylwestra świętowały jedynie bogatsze warstwy społeczeństwa. Arystokracja witała nowy rok toastem Tokaj  – białego, deserowego wina pochodzącego z Węgier. Ziemianie natomiast polowali, strzelali z batów na szczęście, składali życzenia i ucztowali w gronie rodziny.

Jak widać większość z dawnych tradycji poszła w niepamięć. Wróżby i polowania zastąpiono kolorowymi fajerwerkami. Zamiast Tokaj, pijemy szampana. Jednakże bez względu na upływ czasu Sylwester wciąż pozostaje nocą tańców i szalonej zabawy

Jaki Sylwester tak i cały rok” – pewnie nie raz słyszeliście to powiedzenie. Wiąże się ono z niektórymi polskimi tradycjami związanymi z obchodzeniem tej magicznej daty. Według przesądów, Noc Sylwestrową powinniśmy spędzić w dobrym humorze i przy suto zastawionym stole, co zapewni nam szczęście i dostatek w nowym roku. W niektórych rejonach naszego kraju do dziś obowiązuje przesąd, że pierwszą osobą wchodzącą do domu w Nowy Rok powinien być mężczyzna, jeśli będzie to kobieta, nowy rok przyniesie nam kłopoty i kłótnie.

 Sylwester w Australii, przygotujcie patelnie i garnki. O północy, mieszkańcy, zgodnie z tradycją, wychodzą na ulice i głośno w nie stukają. Im głośniej, tym większa gwarancja na spełnienie noworocznych marzeń.

Mieszkańcy Kolumbii 31 grudnia spacerują z pustą walizką wokół swojego domu. To, jak mówi tradycja, powinno zaowocować rokiem pełnym podróży.

Mieszkańcy Argentyny wierzą, że szczęście w nowym roku zapewnią sobie wchodząc w niego prawą nogą. Jak to wygląda w praktyce? Wszyscy zebrani na sylwestrowej imprezie stoją na lewej nodze, a wraz z wybiciem północy stawiają prawą nogę na podłodze.

Brazylijczycy, wierzą, że aby w nowym roku pozbyć się złych duchów, stary rok należy pożegnać w białym ubraniu. Jeśli przyjdzie Wam świętować nadejście nowego roku na plaży w Brazylii, będzie mogli podziwiać miejscowych wykonujących lokalne tańce i składających ofiary bogini morza.

 Mieszkańcy Chile o północy jedzą łyżeczkę soczewicy, która ma zapewnić dobrobyt i szczęście w nowym roku.

W Hiszpanii najbardziej popularnym przesądem zapewniającym szczęście w nadchodzącym roku jest zjedzenie 12 winogron, po jednym na każde bicie zegara.

 Zgodnie z włoską tradycją, tuż przed północą, każdy mieszkaniec Italii powinien zjeść porcję zupy lub potrawki z soczewicy, zapewniając sobie dzięki temu pomyślność i dobrobyt. Włosi, którzy jeszcze bardziej chcą pomóc szczęściu w nowym roku, zakładają w Noc Sylwestrową czerwoną bieliznę.

W Danii Sylwestra świętuje się rozbijając talerze o drzwi przyjaciół. Im więcej rozbitej porcelany, tym lepiej. Jej ilość świadczy o dużym gronie wiernych i oddanych przyjaciół.

W Grecji tradycje sylwestrowe związana są z postacią świętego Bazylego. Na Sylwestra przygotowuje się placek św. Bazylego zwanym “Vassilopitta”  ukrywa się w nim złotą lub srebrną monetę. Szczęśliwiec, który ją znajdzie, może spodziewać się szczęścia i obfitości..

w Niemczech, znajdziemy ciekawy zwyczaj, który nakazuje wszystkim świętującym napić się szampana z jednego kieliszka, ostatnia osoba rzuca go przez ramię tak, żeby się potrzaskał. Potłuczony kieliszek ma przynieść w nowym roku szczęście.

Rosjanie, zapisują na kartce swoje życzenie, następnie palą ją i wrzucają do szampana, którego koniecznie trzeba wypić o północy.

W Salwadorze, by sprawdzić to przyniesie Nowy Rok, niezbędne okaże się jajko. W noc sylwestrową należy je rozbić, zostawić na noc, a rankiem sprawdzić jego formę. Kształt jest zapowiedzią tego, co przyniesie nowy rok.

Tradycja Sylwestrowa w Puerto Rico, przypomina trochę Lany Poniedziałek. Przed północą należy napełnić garnek i patelnie wodą, a następnie o północy wylać ją przez okno. Biedni przechodnie. Nie tylko w Puerto Rico powinni mieć się na baczności.

Turcji obowiązuje zwyczaj rzucania z balkonu owocem granatu.

Amerykanie obchodzą Sylwestra podobnie jak Polacy – spędzają go na przyjęciach lub w klubach, w gronie przyjaciół lub rodziny, bawiąc się i tańcząc. Wiele uroczystości odbywa się na ulicach i placach, a jednym z najpopularniejszych miejsc w całych Stanach Zjednoczonych jest Times Square, na co dzień jedno z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w Nowym Jorku, pełne jaskrawych bilbordów i telebimów. 31 grudnia gromadzą się na nim wielotysięczne tłumy, a sylwestrowa zabawa jest transmitowana na żywo na całym świecie

Japończycy od roku 1873 świętują Nowy Rok według kalendarza gregoriańskiego, czyli 1 stycznia. Wcześniej obchodzono go zgodnie z chińskim kalendarzem księżycowym, a w niektórych miejscach w Japonii Nowy Rok wciąż witany jest zgodnie z tradycją wietnamską czy koreańską. Celebracja trwa u Japończyków aż trzy dni, bo Nowy Rok jest dla nich datą szczególnie szczególną i symboliczną, zwiastuje nadejście „nowego”, daje szansę na rozpoczęcie lepszego etapu w życiu i pożegnanie zmartwień i utrapień. W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia w całej Japonii rozbrzmiewają dzwony buddyjskich świątyń. W pierwszy dzień stycznia rodziny wspólnie modlą się przy domowych ołtarzach, podejmują noworoczne postanowienia i składają życzenia. W Japonii Nowy Rok jest postrzegany jako święto wyjątkowo rodzinne i – w przeciwieństwie do Polski – nie jest to okazja do hucznego świętowania i zabawy. Japońskie rodziny spotykają się na uroczystej kolacji, składającej się z tradycyjnych noworocznych potraw, z których każda ma symbolizować spełnienie życzeń, zapomnienie o złych wspomnieniach, dobrobyt i długowieczność domowników

Szkocki sylwester wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich, nazywa się Hogmanay i trwa aż cztery dni. W Edynburgu zacznie się 30 grudnia. Wielka i efektowna parada z pochodniami przejdzie przez historyczne centrum miasta, aby rytualnie spalić łódź wikingów. W europejskiej stolicy festiwali nie zabraknie świetnych występów artystycznych. Najgłośniejszym będzie koncert 31 grudnia pod edynburskim zamkiem, a o północy nad miastem zobaczymy jeden z największych noworocznych pokazów sztucznych ogni na świecie.

W Bułgarii stosuje się kalendarz juliański, a według niego Nowy Rok przypada na 14 stycznia. Wedle tradycji młodzi ludzie tuż po północy zaczynają wędrówkę po domach, życząc pomyślności na nadchodzące dni. Co więcej, uderza się przy tym gospodarzy po plecach gałązką derenia ozdobioną suszonymi owocami, kukurydzą lub cukierkami. Zwyczaj zwany jest  urwakari, a osoby potraktowane w ten sposób powinny odwdzięczyć się odpowiednim podarunkiem: słodyczami, monetą lub innym prezentem. W Bułgarii zwraca się także uwagę na tak zwykłą sprawę jak kichanie, uważa się je bowiem za dobry znak.

W Grecji Nowy Rok także zbiega się z Dniem Świętego Bazylego I tutaj jest to odpowiedni czas na obdarowywanie się podarunkami. Dzieci pozostawiają w widocznym miejscu buty, wierząc że Bazyli przyniesie im prezenty, niczym Trzej Królowie w Argentynie czy w Hiszpanii. Grecy na sylwestrową noc przygotowują także odpowiednie ciasto, które w sobie zawiera jedną monetę. Ma ona przynieść szczęście temu, kto na nią natrafi. Niegdyś stosowano zabieg wróżenia z wina.  . Przed wypiciem toastu należało przyjrzeć się bąbelkom. Szalejące miały zapewniać wiele przemian czy romansów, a drobne zapewniały zdrowie i pogodne dni. Jeśli się krzyżują, należy uważać na zdrowie.

Miłego dnia życzę  i do usłyszenia. Agata Dudek.