ZAJĘCIA ZDALNE CZ.2- 11.12.2020 R.

                  Witam Was bardzo serdecznie Drodzy Seniorzy

      Dziś mam dla Was propozycję ćwiczeń ogólnousprawniających na mięśnie kończyn dolnych. Ćwiczenia kończyn dolnych, są bardzo ważną częścią aktywności fizycznej. Prawidłowo i systematycznie wykonywane mogą poprawić jakość życia. Ćwiczenia wzmacniające kończyn dolnych zwiększają siłę mięśni nóg, poprawiają koordynację ruchową i równowagę.

       Poprawia to ogólną sprawność ruchową, a także pozwala na dłuższą samodzielność w czynnościach samoobsługowych i związanych z codziennym życiem. Silne mięśnie nóg sprzyjają szybszej i efektywniejszej rekonwalenscencji po zabiegach chirurgicznych, takich jak endoprotezy stawu biodrowego, bądź kolanowego. Jednocześnie zabezpieczają te stawy przed zwichnięciami protez.

      Wśród ćwiczeń kończyn dolnych na szczególną uwagę zasługuję ćwiczenia przeciwzakrzepowe. Mogą być wykorzystywane nawet u osób długo leżących w łóżku i osłabionych. Wykorzystywane w tempie własnego oddechu i seriach po kilka-kilkanaście powtórzeń-aktywizują mięśnie nóg.

         ‘’Sprawnie działająca pompa mięśniowa’’ ułatwia odpływ krwi z kończyn dolnych i napływ ‘’świeżej krwi’’ bogatej w tlen i składniki odżywcze. Systematycznie wykonywane ćwiczenia przeciwzakrzepowe to istotny element profilaktyki zakrzepowej. Zalecane są osobom długo przebywających w łóżku np.z powodu długotrwałej choroby, hospitalizowanych, jak również prowadzącym siedzący tryb życia.

      Przedstawiam Wam propozycję kilku ćwiczeń. Każde z nich proszę powtórzyć po 10 razy. 

  1. Połóż się wygodnie na plecach. Wykonaj jednocześnie obiema kończynami ruch rotacji wewnętrznej w stawach biodrowych tak by palce Twoich stóp raz się do siebie zbliżały, a raz od siebie oddalały.
  2. Połóż się wygodnie na plecach, nogi niech będą zgięte w kolanach, stopy oparte na podłożu. Złączone kolana przenoś na raz w lewą a raz w prawą stronę próbując dotknąć podłoża.
  3. Połóż się wygodnie na plecach. Wykonaj zginanie w stawie kolanowym i biodrowym tak, by Twoja pięta przesuwała się po podłożu. Ćwicz raz prawą, a raz lewą kończyną.
  4. Połóż się na plecach. Złącz kolana a stopy ustaw płasko na podłożu unieś miednicę na tylne wysoko, aby ciało pozostawało prosto w jednej linii.
  5. Połóż się wygodnie na plecach, nogi zgięte w kolanach, stopy oparte o podłoże. Unieś jedną nogą zgięte w kolanie i piętą zataczaj kółka. Wykonaj po 5 kółek w każdą stronę, ćwicz raz prawa a raz lewą nogą.
  6. Połóż się na plecach. Kończyny dolne wyprostowane. Unieś prostą kończynę dolną, na przemian raz prawa a raz lewą.
  7. Wyprostuj plecy i głowę, ugnij kolana, przesuwaj biodra w dół.

                   Pozdrawiam i życzę Wam przyjemnych ćwiczeń.  

                                                                              Beata Urban