Cztery pory roku z Funduszami Europejskimi w Małopolsce. Zima!

Jeżeli już dziś planujesz zimowy wypoczynek, to zapraszamy do Małopolski. Nowoczesna infrastruktura, różnorodność oferowanych form relaksu oraz pogoda ducha (jedyna pogoda, jaka tu panuje) sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi i zwiedzaniu. „Fundusze Europejskie. Zimą wypoczywaj w Małopolsce” to hasło listopadowej kampanii billboardowej, która prezentuje inwestycje unijne dedykowane zimowemu wypoczynkowi w regionie.

Zwiedzaj! Odpoczywaj! Odkrywaj! 

W regionie nie brakuje ośrodków rekreacji i sportów zimowych, a także instytucji, które oferują urozmaicone formy zimowego wypoczynku. Ponad 60 ośrodków narciarskich, co najmniej 300 wyciągów oraz setki kilometrów tras zjazdowych i biegowych czeka na turystów, którzy zawitają w sezonie do małopolskich miejscowości. 

Ale to nie wszystko. Ci, którzy nie jeżdżą na nartach lub szukają spokojniejszych form rekreacji, mogą spędzić czas na spacerach ścieżkami przyrodniczymi lub odwiedzić miejscowości uzdrowiskowe, które zachęcają do wypoczynku w parkach zdrojowych. W Krynicy – Zdroju, Rabce – Zdroju, Wysowej czy Muszynie znajdziemy nie tylko świeże powietrze, ale także siłownie zewnętrzne, pijalnie wód mineralnych, ścieżki spacerowe i lodowiska. W większości to inwestycje, które powstały przy wsparci unijnych środków. 

Aktywność! Emocje! Zdrowie!

Gorce i Beskidy to raj dla miłośników białego szaleństwa, zarówno tego zjazdowego, jak i biegowego. W ostatnich latach dzięki funduszom unijnym powstało sporo kilometrów tras biegowych, które są dobrze przygotowane na przyjęcie turystów i sportowców. Jak np. rozbudowane szlaki wielofunkcyjne wokół Góry Mogielica i szlaki łącznikowe w Gminach Limanowa, Słopnice, Kamienica i Mieście Limanowa wraz z ich połączeniem z trasą główną VeloDunajec. 

W rejonie Gorców powstaje też centrum narciarstwa biegowego Gorce – Klikuszowa. Wybudowano trasę w formie pętli wyposażonej w urządzenia informacyjne, które zapewniają bezpieczną i spokojną jazdę turystom o dowolnym poziomie umiejętności i doświadczenia, o każdej porze roku i w każdych warunkach pogodowych. Trasy są przeznaczone nie tylko dla narciarzy – latem przekształcą się w trasy dla biegaczy nartorolkowych i rolkarzy.

Zachwyć się!

Tu brak śniegu, nie jest problemem. Unikatowa na skalę europejską, dofinansowana  ze środków unijnych, ścieżka w chmurach” czeka na miłośników pięknych widoków przez cały rok. 

Ścieżka powstała w koronie drzew Beskidu Sądeckiego, gdzie została zwieńczona wieżą widokową na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena w Krynicy-Zdroju. Trasa spacerowa to niemal 1 kilometr wspaniałych widoków i przystanków edukacyjnych. Dodatkową atrakcją (szczególnie dla najmłodszych) jest zjeżdżalnia mierząca 60 metrów długości. Innowacyjna konstrukcja zbudowana jest z drewna robinii akacjowej, co czyni ją wyjątkową na arenie międzynarodowej.

Tuż obok wieży widokowej do dyspozycji narciarzy i turystów oddano kolei krzesełkową “Słotwinka”. W ramach inwestycji powstał nowy wyciąg z 6 osobową koleją krzesełkową, wyposażoną w osłony przeciwwiatrowe. Kolej potrafi przewieźć w ciągu godziny aż 2400 osób. Długość trasy po stoku to 390,80 m. Wsiadanie narciarzy na stacji dolnej odbywa się przez bramkę taktującą, która powoduje, że narciarze i inni pasażerowie dzięki sterowaniu czasowemu wpuszczani są w odpowiednich przedziałach czasowych na przenośnik taśmowy i krzesła.

Emocje warte przeżycia!

Uzdrowisko Muszyna zaprasza także w sezonie jesienno-zimowym. Wielbiciele aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu mogą spędzić czas na jedynym w okolicy sztucznym lodowisku Zapopradzie.

Lodowisko rozbudowano z pomocą Funduszy Europejskich. Całoroczny obiekt wielofunkcyjny (latem pełni funkcję skateparku) zyskał zadaszenie wraz z widownią, wykonana została płyta mrożeniowa lodowiska oraz zagospodarowano teren (wykonano nawierzchnię skateparku oraz ścieżkę spacerową).

Na miejscu można wypożyczyć łyżwy, kask oraz pingwina do nauki jazdy. Atutem obiektu jest jego dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość rezerwacji lodowiska w godzinach porannych lub wieczornych. Po aktywnościach można odpocząć w pobliskim mini-barku przy szklance gorącej herbaty. 

Po szaleństwach na lodowisku warto odwiedzić samo uzdrowisko, położone urokliwie na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. W parku zdrojowym „Baszta” znajdziemy wiele ciekawych zakątków i infrastrukturę rekreacyjną, która znalazła się tam dzięki wsparciu środków unijnych. Spacerując alejkami możemy skorzystać z 20 urządzeń do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Jeśli nie straszna nam zima możemy skorzystać z wielofunkcyjnego boiska do gier zespołowych albo pojeździć na rowerze ścieżką rowerową, która łączy się z zielonym szlakiem na najwyższy szczyt wschodniego pasma Beskidu Sądeckiego – Jaworzynę.

W północnej części parku znajduje się ogólnodostępna, nieodpłatna pijania wody mineralnej „Józef”, w której można napić się tutejszej wody mineralnej i uzupełnić cenne minerały w organizmie. Uzupełnieniem infrastruktury parku są trzy stylowe altany wypoczynkowe oraz plac seniora.

Tu warto być! To trzeba zobaczyć!

To tylko wybrane przykłady inwestycji unijnych w Małopolsce związanych z zimowym wypoczynkiem. Od lat udowadniamy, że Małopolska jest doskonałym miejscem do spędzania wolnego czasu w sposób aktywny. Dlatego Fundusze Europejskie inwestowane są w wielofunkcyjną infrastrukturę turystyczną, np. w budowę tras rowerowych, które zimą zamieniają się w trasy do narciarstwa biegowego. Przykładem może tu być ścieżka dookoła Jeziora Czorsztyńskiego, która zimą staje się trasą dla amatorów narciarstwa biegowego. 

Podobną funkcję pełnią całoroczne centrum usług turystycznych na terenach stacji narciarskiej Tylicz Ski, Ośrodek Rekreacyjny Ryterski Raj, czy zaplecze turystyczne w otoczeniu zbiornika Klimkówka.

Białe szaleństwo 

W Małopolsce istnieje ponad 150 km tras zjazdowych dla narciarzy. W naszej bazie mamy aż 57 stacji i ośrodków narciarskich zapewniających infrastrukturę i warunki zarówno dla początkujących jak i wytrawnych narciarzy. Aż 17 stacji narciarskich Podhala, Spisza i Pienin łączy swe siły pod szyldem Tatry Super Ski i udostępnia trasy w ramach jednego skipassu. To największy projekt branży narciarskiej w Polsce. Karnet całoroczny 365 dni na wszystkie swoje stacje oferuje Grupa Pingwina. W Małopolsce to Słotwiny Arena, Czarny Groń, Kasina Ski&Bike Park. Wybierz coś dla siebie!

Inna formą zimowej aktywności narciarskiej są coraz popularniejsze biegówki. Na narciarstwo biegowe postawił Nowy Targ. Kiedy tylko sprzyjają warunki przygotowywane są trasy: na lotnisku w obrębie Rezerwatu Przyrody „Bór na Czerwonem”, w „Borze Kombinackim” i „Na Kole” obok Miejskiej Hali Lodowej. 
Nowością od 2020 r. jest Centrum Narciarstwa Biegowego w Klikuszowej. Narciarstwo biegowe można uprawiać również w Gminie Sękowa, która zrealizowała projekt „Śnieżne trasy przez lasy”.

Trasy w górach, które są chętnie odwiedzane w sezonie letnim, można pokonać również zimą na rakietach śnieżnych wybierając trasy gdzie szlak biegnie wyrównanymi grzbietami, bądź na skiturach – tam, gdzie są długie zjazdy.

Fundusze Europejskie.
Zimą wypoczywaj w Małopolsce!
Zapraszamy!