Gminny Konkurs Poezji i Prozy Tadeusza Nowaka

2 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Wietrzychowicach miało miejsce niezwykłe spotkanie z twórczością pisarza z Sikorzyc. Uczniowie Szkoły Podstawowej wzięli udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy Tadeusza Nowaka zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną przy współpracy z GOK i polonistami ze Szkoły Podstawowej w Wietrzychowicach.

W konkursie wzięło udział 21 uczniów, młodsi z klas IV – VI recytowali wybrane wiersze poety, a starsi  prezentowali artystyczne czytanie fragmentów prozy Tadeusza Nowaka. Spotkanie poprowadziły uczennice klasy III gimnazjum: Zuzanna Zabiegała, Karolina Dębińska i Martyna Michniak, a w jury zasiadły panie Halina Kozłowska, Jadwiga Gorla i Marzena Lis, które po wnikliwej analizie poszczególnych prezentacji przyznały nagrody.

W recytacji:

miejsce I – Marcin Pudełko

miejsce II – Gabriel Staśko

miejsce III – Oliwia Curyłło i Michał Koziara

W artystycznym czytaniu:

miejsce I – Agnieszka Gwóźdź

miejsce II – Gabriela Magiera

miejsce III – Karolina Kowal i Maksymilian Baran

Wójt Gminy pan Tomasz Banek, wręczając uczniom nagrody i dyplomy za udział, podziękował za piękne i sugestywne prezentacje utworów oraz kultywowanie pamięci o pisarzu z Sikorzyc, a zaproszonym gościom: dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wietrzychowicach –  Jadwidze Łucarz, Przewodniczącemu Rady Gminy – Piotrowi Moskalowi, Stefanowi Dzikowi – Radnemu Powiatowemu, bratu poety – Czesławowi Nowakowi, nauczycielom, sympatykom twórczości pisarza oraz rodzicom uczniów podziękował za przybycie.  Pan Czesław Nowak przybliżył zebranym parę ciekawostek o swoim bracie Tadeuszu i czasach, w których przyszło mu żyć i tworzyć.

Goście i uczestnicy konkursu mogli poczęstować się jabłkami, które są motywem w wielu utworach Tadeusza Nowaka,  ofiarowanymi przez pana Antoniego Kuczaka.