KLUB SENIORA- KWIECIEŃ 2019

,,Kwiecień plecień poprzeplata trochę zimy trochę lata”.  Podobnie jak w przytoczonym przysłowiu, w naszym klubie seniora wiele się działo.

Przy okazji wystawy  prac seniorów, mieliśmy przyjemność gościć  grupy dzieci ze szkoły Podstawowej oraz  dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjnego z Jadownik Mokrych, a także uczniów klas gimnazjalnych z Wietrzychowic. Integracja ta pokazała, że przez sztukę można połączyć różne pokolenia. Dzieci z zaciekawieniem słuchały doświadczonych seniorów i chętnie zadawały pytania dotyczące prac plastycznych. Bardzo miłym faktem były również odwiedziny pracowników  Gminy Wietrzychowice, którzy również docenili twórczość naszych seniorów.

Przez kilka tygodni seniorzy pracowali, wspólnie tworząc  palmę wielkanocną. Zdecydowanie było warto, bo efekt wyszedł niesamowity. Uczestnicy klubu postawili nie na rekordową wysokość, a na jakość i precyzję wykonania. Palma miała bardzo dużą liczbę kwiatów wykonanych z bibuły i krepiny. Dobór kolorów i fachowe ich wykonanie sprawił, że nieskromnie mówiąc praca wyszła przepięknie. W związku ze Świętami Wielkanocnymi w klubie tworzyliśmy również inne rękodzieła. Wiele czasu spędziliśmy w pracowni plastycznej tworząc pisanki, koszyczki czy stroiki.

Już po raz kolejny w Klubie Seniora odbyły się warsztaty z ziołolecznictwa. Tym razem spotkaliśmy się z Panią Anetą Woźniak w naszej klubowej kuchni, by wspólnie przyrządzić zdrowe posiłki, w których można wykorzystać zioła. Zajęcia przebiegały w bardzo sympatycznej atmosferze- gotując, piekąc i przyrządzając różne smakołyki. Po pracowitym dniu wspólnie usiedliśmy przy stole, by móc skosztować pysznych dań.

12.04 mimo niesprzyjającej aury wybraliśmy się do Jadownik Mokrych do Izby Pamięci Jana Pawła II. Muzeum to  łączy dotychczasową działalność charytatywną Ośrodka z miejscem upamiętniającym Osobę Ojca Świętego oraz posługę Abpa Józefa Kowalczyka, rodaka ziemi jadownickiej. Był to dla nas czas wspomnień i uczczenia pamięci 14 rocznicy śmierci Jana Pawła II.

W Wielkim Tygodniu, na ostatnim spotkaniu poprzedzającym święta, zgodnie z tradycją, seniorzy po wspólnej modlitwie oraz życzeniach, symbolicznie zjedli wielkanocne śniadanie.

Na stole pojawiły się tradycyjne potrawy o ważnej dla nas symbolice. Wszyscy rozstaliśmy się życząc sobie jeszcze raz Wesołego Alleluja.

W kwietniu zostały również przeprowadzone zajęcia z Panią Beatą Urban – rehabilitant. Spotkania te odbywają się cyklicznie, z czego seniorzy są bardzo zadowoleni. Uczestnicy klubu mogą  skorzystać z porad i zasięgnąć informacji dotyczących własnego zdrowia.

Pani Maria Głowa oraz Pani Kinga Baran – przedstawicielki klubu  wraz z pracownikiem GOPS Panią Barbara Kamysz-Wietecha,  miały możliwość uczestniczyć w seminarium pt,,Seniorem być i w zdrowiu żyć – powszechna opieka zdrowotna”, które było zorganizowane przez Starostę Tarnowskiego w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Tarnowie.

Na  kolejnym spotkaniu  uczestniczki seminarium, zreferowały ważne informacje pozostałym klubowiczom.

Bardzo miłym doświadczeniem dla wszystkich było goszczenie Klubu Seniora z Gminy Gręboszów.  Dwie grupy spotkały się by wymienić się doświadczeniami ale przede wszystkim by mile spędzić czas. Tematów nie było końca dlatego seniorzy już wybierają się z rewizytą.

W Klubie odbyły się również warsztaty kulinarno-żywieniowe  z udziałem osób korzystajacych z POPŻ, organizowane przez trenera Banku Żywności. Warsztaty miały na celu pokazać jak wykorzystać dane produkty w przygotowywanych posiłkach.

Podsumowując jednym zdaniem, w naszym Klubie Seniora w Miechowicach Wielkich, nie ma miejsca na nudę. Seniorzy oprócz wspólnych rozmów, śpiewów, zajęć ruchowych, gimnastyki pamięci, mają wiele zajęć które uczą, bawią i integrują.

 

P.D