PANI PREMIER W KOSZYCACH WIELKICH ODDA HOŁD ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM

W Koszycach Wielkich odbędą się Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W wydarzeniu, zaplanowanym na 3 marca (sobota) weźmie udział Pani Premier Beata Szydło. Organizatorami uroczystości w tamtejszej hali widowiskowo-sportowej są Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł oraz Dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów Anna Pieczarka.

Starosta Roman Łucarz pytany czy nie dziwi go, że dopiero po dwudziestu latach od upadku w Polsce komunizmu żołnierze drugiej konspiracji zostali oficjalnie uznani i ustanowiony został dzień pamięci tych, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuacje oporu przez długie lata, a godne pogrzeby tych dzielnych ludzi organizowane są dopiero teraz, odpowiada: Dziwi, ale niestety nie wszyscy w naszym kraju mają choć trochę tej odwagi, jaką mieli Żołnierze Wyklęci. Chociaż nastała wolna Polska, za którą ci dzielni ludzie płacili najwyższą cenę, wciąż w wielu kręgach panował strach przed dawnymi oprawcami. Niektórym wygodniej było też temat przemilczeć, bo twórcy komunistycznego reżimu wciąż mieli mocne wpływy. Potrzebny na stanowisku prezydenta Polski był dopiero ktoś tak odważny jak ś.p. Lech Kaczyński, który w 2010 roku podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta. Warto tutaj przypomnieć, że do reprezentowania w Sejmie stanowiska wnioskodawcy upoważniony został Andrzej Duda, ówczesny podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, a teraz Nasz Prezydent.

– Żołnierze Wyklęci to bohaterowie walki z sowietyzacją Polski po II wojnie światowej – mówi dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów Anna Pieczarka. – Oni po zakończeniu okupacji hitlerowskiej nie złożyli broni. Pozostali niezłomni i postanowili powstrzymać idący ze wschodu, niczym burza, stalinowski reżim. Bronili Polaków przed kradzieżami i gwałtami MO, UB czy NKWD. W zamian za ofiarną walkę w obronie wartości jaka była Niepodległość Ojczyzny wielu z Nich poległo, innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami, a jeszcze inni po okrutnych śledztwach przechodzili pokazowe procesy, które były kpiną z wymiaru sprawiedliwości. Ci bohaterowie swoją ideową walką stali się symbolem do naśladowania dla pokolenia, które stworzyło Solidarność i otwarło Polsce, a także innym krajom drogę do wolności.

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Koszycach Wielkich rozpoczną się o godzinie 17. Zaplanowane jest wystąpienie Wiceprezesa Rady Ministrów Beaty Szydło oraz inne wystąpienia okolicznościowe. Wykład „Żołnierze Wolnej Polski” wygłosi dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie. W koncercie galowym „Muzycznie Szlakiem Niepodległej Polski” wystąpią: soliści Wojciech Jackowiec i Eliza Gąsiorowska, Chór Wielopokoleniowy z Zakliczyna oraz Chór Puellae Orantes.

Będzie poczęstunek dla wszystkich staropolskim bigosem i węgierskim gulaszem. W sobotę, 3 marca we wszystkich stolicach gmin w powiecie tarnowskim oraz miejscowościach gminy Tarnów podstawione zostaną bezpłatne autobusy do Koszyc Wielkich. Zapewniony jest też bezpłatny powrót