SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI KLUBU SENIORA- GRUDZIEŃ

Z powodu sytuacji panującej w naszym kraju  zagrożenia  koronawirusa  zajęcia w Klubie Seniora  w miesiącu grudniu  w dalszym ciągu były kontynuowane w sposób alternatywny.

W tym trudnym czasie starano się w  różnorodny sposób organizować Seniorom wolny czas aby nie czuli się osamotnieni a docenieni. Pracownicy Klubu realizowali program swoich zadań jak w poprzednim miesiącu w formie zajęć zdalnych za pomocą strony internetowej Gmina Wietrzychowice Klub Seniora oraz za pośrednictwem serwisu społecznościowego „Facebook”. Ponadto byli w stałym kontakcie telefonicznym  z uczestnikami Klubu oraz przygotowywali pakiety zajęć do realizowania  w domu.

W ramach zajęć manualnych Seniorzy wykonali szereg przepięknych prac. Wszystkie informacje dotyczące sposobu wykonania, użytych materiałów oraz efektu końcowego prac były przekazane drogą  elektroniczną. Seniorzy jak zawsze przy wykonaniu prac wykazali się pomysłowością, cierpliwością i precyzją czego dowodem są nadesłane zdjęcia. Zostały wykonane różne ozdoby świąteczne: aniołki z papieru oraz  z pasków wyciętych z papieru metodą quilingu, kartki świąteczne, szopka z papieru, bombki z pianki dekoracyjnej, choinki, wieńce na drzwi oraz przepiękne stroiki świąteczne na szklanej podstawie, czy też zrobione ze spinaczy drewnianych. W ramach własnych zainteresowań Seniorów powstały również:  przepiękne  namalowane obrazy, buda dla psa wykonana z drewna bardzo precyzyjnie, obrazy własnoręcznie wyszywane metodą gobelinową: przepiękny widok zimowy i kwitnąca jabłoń , a także  dwa obrazy ułożone z 1000 elementów puzzli z kolekcji Pieszo przez Europę.

Dla Seniorów zostały przeprowadzone zajęcia zdalne z terapeutą  zajęciowym panią Iwoną. Seniorzy kontynuowali szydełkowanie.  Poznali nowe wzory na ozdoby choinkowe takie jak śnieżynka oraz  serwetka na stół również w formie śnieżynki. Wykonywali  wcześniej poznanymi  podstawowymi ściegami magiczne kółko, oczko łańcuszka i słupki. Zastali także poinformowani o tym, iż szydełkowanie stanowi relaks fizyczny oraz wycisza nas psychicznie i koi zmartwienia. Również zapoznali się z nauką ozdobnego składania serwetek na stół we wzorze gwiazdy i choinki. Zajęcia te zostały umieszczone na stronie Senior plus oraz Facebooku.

W ramach zajęć rehabilitacyjnych motywowano również Seniorów do aktywności ruchowej, która tak pozytywnie wpływa na samopoczucie oraz kondycję fizyczną. Pani Beatka zamieszczała na stronie internetowej Klubu ćwiczenia do wykonywania w domu oraz zachęcała poprzez kontakt telefoniczny do ich wykonania,  Seniorzy mogli zapoznać się także z przyczynami oraz objawami chorób na: zaburzenia  równowagi, bolące stawy kolanowe, zespole cieśni nadgarstka,  bóle karku, rwa kulszowa, ostroga piętowa.

Odbyły się także  zdalnie zajęcia dietetyczne -kulinarne. Przygotowane zajęcia zostały zamieszczone na stronie Klubu oraz na stronie społecznościowej Facebook. Seniorzy w miesiącu świątecznym zapoznali się z walorami odżywczymi i zdrowotnymi produktów takich, jak między innymi miód, który działa  przeciwbiegunkowo, obniża ciśnienie tętnicze krwi, hamuje procesy miażdżycowe, leczy schorzenia wątroby i dróg żółciowych jest dobry na przeziębienie i gardło oraz z przepisami wigilijnymi, takimi jak gołąbki z kaszy gryczanej  lub ryżu, barszcz czerwony robiony na zakwasie, kompot z suszu, pierniczki, oraz sernik na kakaowym spodzie z brzoskwiniami i ananasem. Ponadto zostały dostarczone do każdego Uczestnika Klubu produkty spożywcze oraz przepisy, by Seniorzy mogli wykonać potrawy w domu, z których Klubowicze dyli bardzo zadowoleni.

W tym trudnym czasie Seniorzy mieli również wsparcie psychologa pani Beaty, która pełniła dyżur poprzez kontakt telefoniczny i rozmawiała z Seniorami na temat podsumowania 2020 roku i planów na rok 2021.

Dodatkowo Seniorzy otrzymali zestawy z zadaniami z gimnastyki umysłu i gazety „UTW BEZ GRANIC seniorzy na start!” z Fundacji Instytutu Łukasiewicza z Krakowa,  oraz  materiały potrzebne do prac świątecznych takie jak bombki ze styropianu, filce, pianki brokatowe ozdobne, spinacze, patyczki, kleje przeróżne ozdoby do stroików, kolorowe kartki, waciki, kółka ze styropianu itp.

Poinformowano telefonicznie Seniorów o otrzymanych kartkach z życzeniami świątecznymi z Klubu Hubenice oraz z od Ministra Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Malag, za które bardzo dziękujemy.

Nie mogąc uczestniczyć we wspólnych uroczystościach wigilijnych zostały przygotowane kartki własnoręcznie robione przez opiekuna z życzeniami oraz choinka wykonana z płatków kosmetycznych jako upominek.  Do życzeń zostały dołożone  opłatki,  łamiąc się  z Seniorami na odległość życzyliśmy sobie nawzajem Zdrowych Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2021 również od  Dyrektora Ośrodka Opiekuńczo Rehabilitacyjnego pani Kierownik Klubu oraz pracowników.