ZAJĘCIA ZDALNE- 08.01.2021 R.

Witam Was Seniorzy!

Propozycja na dziś to makrama, której nie zdążyliśmy się nauczyć ale nie jest to trudne, a znając Wasze zdolności to na pewno się nauczycie.

Makrama to sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Technika wiązania przedostała się do Europy ze starożytnej Asyrii i Babilonii. W średniowieczu stosowano ją głównie do ozdoby królewskich szat, w późniejszych wiekach wykonywano również pokrycia na łoża, sofy, fotele.

Można tworzyć wiele przepięknych prac.

Dziś nauczymy się trzech podstawowych splotów czyli węzłów podstawowych.

Do pracy potrzebujemy :

  • sznurek do makramy
  • ołówek lub drążek
  • nożyczki

1} Węzeł płaski

Na początek węzeł mocujący.

Złożony na pół sznurek przykładamy do ołówka lub drążka po czym przez  pętelkę przeciągamy końce sznurka i zaciągamy do splotu potrzebujemy cztery sznurki 2 zewnętrzne  robocze i dwa wewnętrzne. Filary,  na których budujemy nasze wiązania{dł. sznurka 100cm}.

Jeden ze sznurków roboczych przekładamy nad filarem, drugi nad pierwszym sznurkiem roboczym, następnie pod filarem tak aby wyciągnąć go przez pętelkę znajdującą się pod filarem a pierwszym sznurkiem roboczym. I tak samo robimy z drugiej strony.

Ważne jest aby używać na przemian raz prawego a raz lewego sznurka.

2} Węzeł spiralny.

Tworzy się go tak samo jak węzły płaskie tylko a tą różnicą ze zawsze zaczynamy z jednej strony z lewej lub prawej nie na przemian jak w płaskim tylko z jednej strony.

3} Węzeł żebrowy

Ilość sznurków jest zależna od tego co robimy. Pierwszy sznurek  od brzegu to filar a resztę będą go oplatały. Sznurek roboczy powinien znajdować się pod naszym filarem, owijamy nim filar przeciągając przez powstałą między nim a filarem pętelkę po czym owijamy wokół filara i przeciągamy przez pętelkę  zawsze robimy dwie pętelki. Jeżeli nasz filar oplatać będziemy po skosie  powstaną węzły żebrowe skośne.

Przy poznaniu tych węzłów możemy tworzyć różne wzory makramy.

Sznurek dostarczę.

 

Źródło:

 https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=qkkm1KguOww

 https://www.youtube.com/watch?v=48sucuPtUoQ

Kochani  zachęcam do śpiewania i słuchania  kolęd gdyż przybliża świąteczne tradycje, ćwiczy pamięć,poprawia koncentrację uwagi, poprawia samopoczucie oraz odstresuje nas .

Źródło:

https://www.youtube.com/watch?v=DN-QeHKMJRk