ZAJĘCIA ZDALNE- 01.02.2021

Witam Was Wszystkich serdecznie na kolejnych zajęciach.

Propozycje na dzisiejszy dzień to:

Serce z masy solnej.

Przed nami walentynki może to być doskonały prezent.

Składniki:

  • 1szklanka mąki pszennej
  • 1 szklanka soli
  • 0,5 szklanki wody ciepłej

Wykonanie:

Do głębokiej miski wsypujemy mąkę i sól. Dokładnie mieszamy i wlewamy niewielką ilość wody. Mieszamy, rozgniatamy grudki, dodajemy odrobinę wody i ponownie mieszamy. Ilość wody jest tu kluczowym czynnikiem i trzeba ją wlewać stopniowo. Ciasto wyjmujemy na stół lub stolnicę i ugniatamy, aż będzie gładkie (około 5 minut).

 Potrzebne będą:

  • foremki w kształcie serca
  • farby
  • może być lakier do paznokci
  • pędzelek
  • wałek do ciasta
  • piekarnik

Gotowe ciasto jest zwarte i elastyczne. Jeśli jest zbyt wilgotne – dodaj odrobinę mąki. Podziel ciasto na mniejsze kawałki i rozwałkuj do grubości ok. 0,5 cm. i wytnij serce foremką lub nożem. Następnie włóż do piekarnika nagrzanego do 50 stopni i susz aż będzie sucha.

Kolejny krok to dekoracja według uznania.

Powodzenia przy zabawie.

Serce z masy solnej w kolorze białym przyozdobione mniejszym białym sercem w środku oraz pięcioma różyzckami i czteroma listakmi.

Serce z masy solnej z wyciętym w środku mniejszym sercem, przyozdobione czerwonym proszkiem. Na pozostałej części serca przyozdobione jednym większym i jendym mniejszym kwiatkiem w kolorze żółtym.

We wtorek 2 lutego obchodzimy święto Matki Boskiej  Gromnicznej. Nazwa święta wywodzi się od świec przynoszonych przez wiernych do kościoła w celu pobłogosławienia. Gromnica pochodzi od staropolskiego przymiotnika „gromny”, czyli huczny, grzmiący. W czasie burzy zapalano świece i stawiano je w oknie, modląc się przy tym o oddalenie piorunów. Gromnica miała bowiem za zadanie chronić dom od gromów.

 Historia Świętej Matki Bożej Gromnicznej

Kościół wszystkim ważniejszym wydarzeniom z życia Chrystusa nadaje liturgii szczególny uroczysty charakter. Święto Ofiarowania Pana Jezusa należy do najdawniejszych, gdyż było obchodzone w Jerozolimie już w IV wieku, a więc zaraz po ustaniu prześladowań. Tradycyjnie to święto nazwane jest dniem Matki Bożej Gromnicznej. W ten sposób uwypukla się fakt przyniesienia przez Maryję małego Jezusa do świątyni. Według podania procesja z zapalonymi świecami była znana w Rzymie już w czasach papieża św. Gelazego w 492 r. od X wieku upowszechnił się obrzęd poświęcenia świec, których promień symbolizuje Jezusa – Światłość świata. Chrystusa, który uciszał burzę, był, jest i na zawsze pozostanie Panem wszystkich praw natury.

Poradnik dla seniorów – odc. 2

   Źródło:

Jak korzystać z komunikatora WhatsApp? 

    Źródło:

Na koniec spokojna Joga dla Seniorów.

 Dziękuję i życzę miłego dnia.