DEKALOG ANTYSMOGOWY

DEKALOG ANTYSMOGOWY
1. Dbaj o dobro wspólne – o czyste powietrze i środowisko. Powietrze nie zna granic, a nasza planeta to wspólny dom dla wszystkich.
2. Gdy zatruwasz świat czynisz zło – każdy zły czyn niesie konsekwencje dla Ciebie i innych. Dbaj o czystość sumienia. Unikaj grzechów ekologicznych.
3. Ograniczaj korzystanie z węgla – jedynie stosując ekologiczne metody ogrzewania swojego domu, możesz zapewnić poprawę stanu powietrza dla swoich bliskich.
4. Inwestuj w nowoczesne technologie – dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii i ociepleniu domu, ograniczasz zużycie energii.
5. Wymieniaj oświetlenie na ekologiczne – wymieniając tradycyjne żarówki na halogenowe, świetlówki lub LED-y, ograniczasz zużycie prądu o ok. 62 %.
Do końca 2022 roku trzeba wymienić wszystkie ,,kopciuchy” – kotły
pozaklasowe, posiadające 1 lub 2 klasę lub nie posiadające tabliczki znamionowej. Do końca 2026 roku trzeba wymienić wszystkie kotły posiadające 3 lub 4 klasę emisyjności (informację o klasie znajdziesz na tabliczce na kotle). Od początku 2027 roku można używać jedynie:
Ekologiczne urządzenia grzewcze np. pompy ciepła lub inne przyjazne środowisku (sieciowe, gazowe, elektryczne, olejowe). Nowoczesne urządzenia spełniające normy ekoprojektu na drewno, pellet lub węgiel
Kotły klasy 5, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 lipca 2017 r.
6. Ograniczaj korzystanie z samochodu – korzystając np. z roweru lub komunikacji zbiorowej ograniczasz emisję spalin do środowiska.
7. Oszczędzaj zużycie ciepła w domu – być może potrzebujesz ciepła tylko w pomieszczeniach, w których przebywają współmieszkańcy.
8. Bierz aktywny udział w akcjach ekologicznych – budujesz w ten sposób odpowiedzialną postawę i przekazujesz ją następnym pokoleniom, które będą mogły lepiej dbać o pozostawione im środowisko.
9. Nie bądź obojętny – widząc, że ktoś spala śmieci, wywozi je do lasu lub w inny sposób łamie prawo, interweniuj zgłaszając to odpowiednim służbom. Dbasz w ten sposób o wspólny interes społeczny i stan środowiska.
10. Wspieraj sąsiadów i rodzinę pomocnymi radami – doradzając w sprawach wymiany kotła na ekologiczny, czy docieplenia domu, pomagasz przyspieszyć poprawę stanu powietrza.

 


Do pobrania: