Przypomnienie o trwającym Spisie Powszechnym

Kobieta z uniesiona dłonią a obok teks dotyczący obowiązku udziału w spisie powszechnym do 30 września bieżącego roku

Trwają wakacje czas urlopów i odpoczynku. Letnie miesiące 2021 roku to również czas Spisu Powszechnego.

Nie spisałeś się jeszcze, pamiętaj to Twój obowiązek

Obowiązek udziału w spisie powszechnym został uregulowany w artykule 6 ust. 3 i art. 9 ust. 1 ustawy o statystyce publicznej (Dz. U. z  2021 r. poz. 955)

Osoba która odmówiła udzielenia informacji w spisie powszechnym podlega karze grzywny na podstawie art. 57 ustawy o statystyce publicznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 955)

Jak mogę się spisać?

Obowiązkową metodą przekazania danych przez osoby fizyczne objęte spisem jest tzw. samospis internetowy, który możemy wykonać logując się na stronę internetową spisu na własnym urządzeniu (komputerze stacjonarnym, laptopie, smartfonie).

Nie masz komputera? pomogą urzędnicy

Osoby, które nie mają komputera lub telefonu z Internetem, mogą poprosić o pomoc najbliższych lub udać się do Urzędu Gminy lub Miasta i zgłosić chęć udziału w NSP 2021 (lista dostępnych punktów spisowych) Na spisującą się osobę będzie czekać specjalnie przygotowany komputer z dostępem do sieci internetowej. W razie pytań lub problemów wsparciem będzie służyć wyznaczony do tego pracownik Urzędu.

Czy można spisać się przez telefon?

Jak najbardziej, wystarczy zadzwonić na infolinię spisową pod nr 22 279 99 99.

Spis prowadza również rachmistrzowie

Rachmistrzowie spisowi dzwonią do osób, które nie spisały się przez Internet lub telefonicznie Rachmistrzowie mają również na chwilę obecną możliwość prowadzenia wywiadów bezpośrednich.

Aby spisać się bezpiecznie należy pamiętać, że:

  • Rachmistrzowie będą dzwonić z numeru 22 828 88 88
  • Rachmistrz spisowy ma oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający imię i nazwisko,  numer, godło, informację o przetwarzaniu danych osobowych.
  • Jeśli obowiązek spisowy został już zrealizowany przez Internet albo poprzez infolinię spisową nikt nie będzie dzwonić do respondentów w tej sprawie. Takie kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych.
  • Rachmistrz nie zapyta o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych.

WAŻNE – gdy skontaktuje się z nami rachmistrz, nie możemy już odmówić udziału i musimy się spisać.

Gdy masz wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego lub odwiedzającego cię rachmistrza możesz zweryfikować jego tożsamość dziwiąc na infolinie pod numerem telefonu 22 279 99 99 lub poprzez aplikację dostępną pod adresem: https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/

Spisz się już dziś nie zostawiaj spisu na ostatnia godzinę.