SPRAWOZDANIE ZA MIESIĄC LISTOPAD- KLUB SENIORA MIECHOWICE WIELKIE

Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów… wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. I tak właśnie było też w Klubie Seniora w Miechowicach Wielkich. Wraz z zaprzyjaźnionym Klubem z Jadownik Mokrych dnia 24.11.2021 r. Seniorzy wzięli udział w długo wyczekiwanej imprezie andrzejkowej. Zabawa rozpoczęła się od godziny 10.00 i trwała do 15.00. Na wstępie zostało odśpiewane tradycyjne „sto lat” naszemu solenizantowi, a on zaprosił na poczęstunek, którym był pyszny tort upieczony przez Panią Elżbietę K. a za sponsorowany przez solenizanta. Następnie Seniorzy, podtrzymując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja losowali wróżby przepowiadające przyszłość,  wraz ze swoim opiekunem tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach muzyki. Dużą frajdę sprawiła zabawa w chusteczkę przy wspólnym śpiewaniu. Symbole wiedzy magicznej, świece, lampiony i inne elementy dekoracji dodawały tajemniczości całej zabawie. Całość spotkania umilił smaczny poczęstunek przygotowany przez Seniorów. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele. Czas pełen atrakcji przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze, wszyscy z utęsknieniem czekają na następny bal andrzejkowy.

Seniorzy zostali zaproszeni przez Wójta Gminy Pana Tomasza Banka i Jadwigę Gorla – Dyrektor GOK na uroczyste świętowanie z okazji Dnia Niepodległości, na które przygotowali krótką występ słowno-muzyczny, jednak ze względu na dużą liczbę zachorowań i bezpieczeństwo uroczystość odbyła się w sposób alternatywny.  Dnia 8 listopada Seniorzy w Klubie Seniora recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.

W ramach zajęć manualnych Seniorzy wykonali  szereg przepięknych prac. Seniorzy jak zawsze przy wykonaniu prac wykazali się pomysłowością, cierpliwością i precyzją czego dowodem są  zdjęcia. Zostały wykonane różne ozdoby świąteczne: aniołki z ze sznurka metodą makramową oraz  z papieru, kartki świąteczne, bombki  z pianki dekoracyjnej, W ramach własnych zainteresowań Seniorów powstały również:  przepiękne namalowane obrazy, obrazy własnoręcznie wyszywane metodą gobelinową: słoneczko i robaczek w jabłuszku.

 Jak co miesiąc  kontynuowaliśmy zajęcia z gimnastyki pamięci, poprzez rozwiązywanie krzyżówek, wykreślanek, tworzenie słów z wyrazu, zadań z poleceniami, zadań matematycznych, oraz gry planszowe.  

Dbając o zachowanie formy i kondycje fizyczną Seniorzy uczestniczyli  co piątek w zajęciach gimnastycznych i zabawach ruchowych prowadzonych przez rehabilitantkę Panią Beatę Urban, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Podczas aktywności  ruchowej Uczestnicy wykonywali ćwiczenia oddechowe, rozciągające, wzmacniające
i odprężające z wykorzystaniem  akcesoriów rehabilitacyjnych.

Seniorzy otrzymali zestawy z zadaniami z gimnastyki umysłu i gazety „UTW BEZ GRANIC seniorzy na start!” z Fundacji Instytutu Łukasiewicza z Krakowa, za które bardzo dziękujemy.